Reklama
Reklama

Od nowego roku akademickiego UAM będzie Uniwersytetem Europejskim? Są takie plany

fot. uniwersyteckie.pl
fot. uniwersyteckie.pl

UAM wraz z 7 innymi uczelniami chce ubiegać się o status European Universities. To idea zapoczątkowana przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

W 2017 r. Macron zaproponował, by utworzyć sieci europejskich uniwersytetów ze wspólnymi programami studiów, dyplomami, prowadzącymi wspólnie zaawansowane badania naukowe. Wkrótce po tym pomysł zyskał akceptacje przywódców poszczególnych państw wspólnoty, a następnie także Komisje Europejskiej.

Poznańska placówka zawiązała porozumienie z innymi uczelniami, pod nazwą EPICUR (European Partnership for an Innovative Campus Unifying Regions). Prócz UAM-u sygnatariuszami umowy są:
1) University of Strasbourg (lider projektu), (Francja);
2) University of Amsterdam (Holandia);
3) Albert‐Ludwigs‐University Freiburg (Niemcy);
4) Karlsruher institut für technologie (Niemcy);
5) University of Haute‐Alsace (Francja);
6) University Bodenkultur Wien (Austria);
7) Aristotle University of Thessaloniki (Grecja).

To z nimi UAM będzie musiał uzgodnić program studiów, jeśli udałoby się uzyskać status Uniwersytetu Europejskiego. Przedsięwzięcie finansowane jest w ramach programu Erasmus+ "European Universities". Każda sieć może liczyć na 5 mln euro dotacji, co w przeliczeniu na 8 sygnatariuszy EPICUR nie stanowi zawrotnej sumy. Jeśli wniosek sieci, której członkiem stał się UAM zostanie pozytywnie zaopiniowany, Uniwersytet Europejski w Poznaniu stanie się faktem już od najbliższego roku akademickiego. Stosowny wniosek został złożony w czwartek, na odpowiedź przyjdzie nam poczekać najprawdopodobniej do lata.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro