Reklama
Reklama

Wydano ważną decyzję dla budowy węzła Grunwaldzka pomiędzy Poznaniem a Plewiskami

fot. UMP
fot. UMP

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o uwarunkowaniach dla budowy zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka.

O potrzebie budowy bezkolizyjnego przejazdu w miejscu skrzyżowania ulicy Grunwaldzkiej z linią kolejową E20 mówi się od lat. Teraz zrobiono duży krok w tym kierunku -Uzyskanie decyzji pozwala na aplikowanie o dofinansowanie unijne tej potrzebnej poznaniakom i mieszkańcom Plewisk inwestycji. Unijna pomoc jest kluczowa dla realizacji prac. Budowa węzła Grunwaldzka będzie kosztować ok. 100 mln zł. Kwota dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania, może wynieść maksymalnie aż 85 proc. kosztów kwalifikowanych tej wyczekiwanej inwestycji - informuje Urząd Miasta.

W ramach inwestycji mają powstać tunel pod torami, ale także dodatkowe drogi, chodniki i ścieżki rowerowe -Rozwiązania zastosowane przy budowie węzła mają umożliwić szybką i bezkolizyjną przesiadkę pomiędzy pociągami i autobusami "drzwi w drzwi". Uzupełnieniem węzła transportowego będą parkingi typu "parkuj i jedź" na ok. 200 miejsc postojowych - wyjaśniają urzędnicy.

Kolejnym krokiem ma być uzyskanie pozwolenia na budowę. Urzędnicy szacują, że prace w terenie mogą się rozpocząć w ostatnim kwartale 2020 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro