Na Placu Wolności powstanie tablica upamiętniająca człowieka, który podpalił się w akcie protestu przeciwko rządowi PiS
W Poznaniu pojawi się tablica upamiętniająca Piotra Szczęsnego.
Mężczyzna w październiku 2017 roku pojawił się na warszawskim placu Defilad. Z głośników puścił utwór "Kocham wolność", rozrzucał ulotki ze swoim manifestem i przekonywał przez megafon, że protestuje przeciwko łamaniu praw obywatelskich przez rząd. Następnie oblał się łatwopalną substancją i dokonał samopodpalenia. Został ugaszony przez przechodniów, po kilku dniach zmarł w szpitalu.
Piotr Szczęsny w mediach nazywany jest "Szarym Człowiekiem", a wielkopolski KOD wyszedł z inicjatywą upamiętnienia go w Poznaniu. O zmierzającym do realizacji pomyśle powiedział w poniedziałek przed kamerą WTK Patryk Pawełczak, pełniący obowiązki dyrektora gabinetu prezydenta Jacka Jaśkowiaka.
- Jedna tablica już niedługo się pojawi, to ta poświęcona Piotrowi Szczęsnemu, tzw. Szaremu Człowiekowi, który dokonał aktu samospalenia w październiku ubiegłego roku. Osoby, które społecznie zainicjowały ten temat tak naprawdę dopięły go już formalnie. Pozostaje kwestia tego kiedy tablica zostanie zamontowana na placu Wolności. Z drugiej strony mamy też utrudnienia techniczne. Murki, znajdujące się od strony Arkadii nie zawsze pozwalają na to, żeby coś ciężkiego na nich zamontować, musimy więc rozwiązać uwarunkowania techniczne - mówił przed kamerą Pawełczak.
We wtorek o tablicy opowiadał Jerzy Ratajczak z KOD. - Warszawa zareagowała w ciągu dwóch tygodni. My zbieramy się co tydzień i zgłosiłem propozycję uczczenia heroicznego czynu, co zostało zaakceptowane. Trzeba było przejść całą procedurę. Wszyscy byli za, a przeciw jedna osoba, czyli Piotr Libicki (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Estetyki Miasta - red.). Walczyliśmy ponad rok, mamy tablicę, zezwolenie na budowę i zgodę konserwatora zabytków. Czekamy na dogodną datę, nie musi to być okrągła rocznica. Na odsłonięcie spróbujemy zaprosić ludzi, którym ta postać nie jest obca, m.in. prezydenta. Dlatego prawdopodobna jest data 3 czerwca, dzień przed rocznicą pierwszych wolnych wyborów, bo ten człowiek poświęcił życie w walce o wolność - mówił przed kamerą WTK.
Najpopularniejsze komentarze