Reklama
Reklama

Na Placu Wolności powstanie tablica upamiętniająca człowieka, który podpalił się w akcie protestu przeciwko rządowi PiS

Tablica jest już gotowa | fot. KOD

W Poznaniu pojawi się tablica upamiętniająca Piotra Szczęsnego.

Mężczyzna w październiku 2017 roku pojawił się na warszawskim placu Defilad. Z głośników puścił utwór "Kocham wolność", rozrzucał ulotki ze swoim manifestem i przekonywał przez megafon, że protestuje przeciwko łamaniu praw obywatelskich przez rząd. Następnie oblał się łatwopalną substancją i dokonał samopodpalenia. Został ugaszony przez przechodniów, po kilku dniach zmarł w szpitalu.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Piotr Szczęsny w mediach nazywany jest "Szarym Człowiekiem", a wielkopolski KOD wyszedł z inicjatywą upamiętnienia go w Poznaniu. O zmierzającym do realizacji pomyśle powiedział w poniedziałek przed kamerą WTK Patryk Pawełczak, pełniący obowiązki dyrektora gabinetu prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

- Jedna tablica już niedługo się pojawi, to ta poświęcona Piotrowi Szczęsnemu, tzw. Szaremu Człowiekowi, który dokonał aktu samospalenia w październiku ubiegłego roku. Osoby, które społecznie zainicjowały ten temat tak naprawdę dopięły go już formalnie. Pozostaje kwestia tego kiedy tablica zostanie zamontowana na placu Wolności. Z drugiej strony mamy też utrudnienia techniczne. Murki, znajdujące się od strony Arkadii nie zawsze pozwalają na to, żeby coś ciężkiego na nich zamontować, musimy więc rozwiązać uwarunkowania techniczne - mówił przed kamerą Pawełczak.

We wtorek o tablicy opowiadał Jerzy Ratajczak z KOD. - Warszawa zareagowała w ciągu dwóch tygodni. My zbieramy się co tydzień i zgłosiłem propozycję uczczenia heroicznego czynu, co zostało zaakceptowane. Trzeba było przejść całą procedurę. Wszyscy byli za, a przeciw jedna osoba, czyli Piotr Libicki (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Estetyki Miasta - red.). Walczyliśmy ponad rok, mamy tablicę, zezwolenie na budowę i zgodę konserwatora zabytków. Czekamy na dogodną datę, nie musi to być okrągła rocznica. Na odsłonięcie spróbujemy zaprosić ludzi, którym ta postać nie jest obca, m.in. prezydenta. Dlatego prawdopodobna jest data 3 czerwca, dzień przed rocznicą pierwszych wolnych wyborów, bo ten człowiek poświęcił życie w walce o wolność - mówił przed kamerą WTK.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na trasach! Może być ślisko!
2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
22.61 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro