Władze miasta wyburzyły mauzoleum żołnierzy Armii Czerwonej. Społecznicy chcą badań archeologicznych w tym miejscu
O wyburzeniu mauzoleum żołnierzy Armii Czerwonej w Trzciance było głośno na terenie całego kraju. Teraz członkowie stowarzyszenia Kursk żądają przeprowadzenia dodatkowych badań archeologicznych w miejscu wyburzenia mauzoleum.
Do wyburzenia mauzoleum doszło we wrześniu 2017 roku, ale zabiegi w tej sprawie prowadzono przez kilka lat. Miasto zleciło między innymi przeprowadzenie badań geofizycznych i odwiertów, które miały zweryfikować informacje o pochowaniu w tym miejscu szczątków żołnierzy radzieckich -Badania prowadzone były pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, a opracowane przez archeologa sprawozdanie z badań, potwierdza brak szczątków ludzkich oraz innych materialnych przedmiotów z nim związanych. W związku z powyższym, burmistrz Trzcianki wystosował stosowne pisma z prośbą o wykreślenie z ewidencji cmentarzy wojennych mauzoleum żołnierzy radzieckich na Placu Pocztowym w Trzciance oraz o opinię w sprawie rozbiórki budowli ze względu na opracowywany obecnie projekt rewitalizacji Placu Pocztowego - informował Urząd Miasta w grudniu 2016 roku.
Ostatecznie do rozbiórki mauzoleum doszło we wrześniu 2017 roku, ale to nie zakończyło sprawy. Teraz Radio Poznań poinformowało, że sprawą zajmują się członkowie Stowarzyszenia Kursk, które zajmuje się opieką nad rosyjskimi miejscami pamięci. Teraz członkowie stowarzyszenia skierowali do burmistrza Trzcianki pismo, w którym domagają się przeprowadzenia badań archeologicznych.
O tym, że w miejscu mauzoleum istniał cmentarz żołnierzy radzieckich świadczy relacja z otwarcia mauzoleum, którą w 1945 roku zamieścił Głos Wielkopolski - Inicjatywa budowy mauzoleum wyszła z Komendy Wojennej mjr Rulcowa, który sam brał udział w walkach o oswobodzenie Trzcianki. W mogile pochowano 54 poległych czołgistów sowieckich - pisał ówczesny dziennikarz. Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiadając na krytyczne stanowisko MSZ Rosji stwierdziło, że zwłoki żołnierzy zostały ekshumowane w 1952 roku przez Polski Czerwony Krzyż i przeniesione na cmentarz wojenny w Pile.
Burmistrz Trzcianki na razie nie odpowiedział na pismo Stowarzyszenia Kursk.
Najpopularniejsze komentarze