Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
12 8
Reklama

Setne dziecko z in vitro urodziło się w Poznaniu

j
czwartek, 21.02.2019 r.
godz. 10.32
j | czwartek, 21.02.2019 r., godz. 10.32
Setne dziecko z in vitro urodziło się w Poznaniu
fot. archiwum

Z roku na rok miejski program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego cieszy się coraz większą popularnością. Aż 180 poznanianek jest w ciąży.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
14°C 1032 hPa
JUTRO
pogoda
12°C 1032 hPa
POJUTRZE
pogoda
16°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Program prowadzony jest przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Tylko w 2017 r. zgłosiło się do niego 246  par, z których które do programu zakwalifikowano ostatecznie 232 pary. Rok później chętnych było prawie dwa razy więcej. Do urzędu miasta wpłynęło 411 wniosków od par, które chciały skorzystać z miejskiego dofinansowania do in vitro. Zakwalifikowano 361 par.

Pod koniec 2018 roku można było już pochwalić się pierwszymi sukcesami. Do 27 grudnia odnotowano 169 ciąż, w tym 23 - wielopłodowe. Urodziło się 77 dzieci, w tym 10 porodów było bliźniaczych – informują miejscy urzędnicy.

Pary chcące skorzystać z programu muszą pozostawać w związku małżeńskim lub partnerskim i mieszkać na terenie Poznania. Koniecznie jest także udokumentowane wcześniejsze leczenie bezpłodności. Kobieta musi mieć co najmniej 20 lat, ale nie więcej niż 43. aby uzyskać wsparcie z miejskiego budżetu, pary powinny wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiedniej placówce - jednej z trzech, które biorą udział w programie. Są to: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz IVITA. Po spełnieniu wszystkich wymogów wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń.

Pary, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na 5 tys. zł dofinansowania - maksymalnie trzykrotnie (czyli do trzech zabiegów). Mogą też starać się o trzykrotne dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka - pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna, czyli że nie urodziło się w jej wyniku dziecko – dodają miejscy urzędnicy.

Zgodnie z zapowiedziami program będzie działał do 2020 roku. Na jego realizację miasto przeznaczy ponad 7 mln zł - to ponad 1,8 mln zł na każdy rok trwania.

Reklama