Reklama
Reklama

Eksperci sprawdzili, czy poznańska spalarnia śmieci przyczynia się do powstania smogu

fot. SITA Zielona Energia/M. Kaczmarczyk

Kontrole poznańskiej spalarni śmieci zlecił wojewoda wielkopolski. Zostały one przeprowadzone przez zewnętrzne laboratorium, a dziś poznaliśmy ich wyniki.

Za pomysłem kontroli stoją między innymi społecznicy działający w Poznaniu - Dwa lata spalarnia działała bez żadnej kontroli. WIOŚ nie miał instrumentów, zaplecza laboratoryjnego. Poszliśmy do pana wojewody, poprosiliśmy o niezależną kontrolę. Udało się - komentuje Lechosław Lerczak.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Wojewoda przychylił się do próśb społeczników i w porozumieniu z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska przeprowadzono kontrole. Teraz miasto twierdzi, że zweryfikowano niepotrzebne obawy wojewody i społeczników - Pewne osoby przy okazji obiektywnego problemu ze smogiem, próbują tutaj uskuteczniać jakiś marketing. Wyniki potwierdzają, że oddziaływanie na środowisko instalacji jest absolutnie neutralne - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Badania przeprowadziło specjalistyczne laboratorium z Opola. Teraz to wyników badań odniósł się rzecznik wojewody - Wojewoda jest przekonany, że to dobry sygnał. Niemniej nie zmienia to faktu, że powietrze w Poznaniu jest fatalnej jakości i tu jest duże pole do działania dla władz miasta Poznania - komentuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
5℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro