Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
12 8
Reklama

Eksperci sprawdzili, czy poznańska spalarnia śmieci przyczynia się do powstania smogu

BS
środa, 20.02.2019 r.
godz. 21.15
BS | środa, 20.02.2019 r., godz. 21.15
Eksperci sprawdzili, czy poznańska spalarnia śmieci przyczynia się do powstania smogu
fot. SITA Zielona Energia/M. Kaczmarczyk

Kontrole poznańskiej spalarni śmieci zlecił wojewoda wielkopolski. Zostały one przeprowadzone przez zewnętrzne laboratorium, a dziś poznaliśmy ich wyniki.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
14°C 1032 hPa
JUTRO
pogoda
12°C 1032 hPa
POJUTRZE
pogoda
16°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Za pomysłem kontroli stoją między innymi społecznicy działający w Poznaniu - Dwa lata spalarnia działała bez żadnej kontroli. WIOŚ nie miał instrumentów, zaplecza laboratoryjnego. Poszliśmy do pana wojewody, poprosiliśmy o niezależną kontrolę. Udało się - komentuje Lechosław Lerczak.

Wojewoda przychylił się do próśb społeczników i w porozumieniu z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska przeprowadzono kontrole. Teraz miasto twierdzi, że zweryfikowano niepotrzebne obawy wojewody i społeczników - Pewne osoby przy okazji obiektywnego problemu ze smogiem, próbują tutaj uskuteczniać jakiś marketing. Wyniki potwierdzają, że oddziaływanie na środowisko instalacji jest absolutnie neutralne - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Badania przeprowadziło specjalistyczne laboratorium z Opola. Teraz to wyników badań odniósł się rzecznik wojewody - Wojewoda jest przekonany, że to dobry sygnał. Niemniej nie zmienia to faktu, że powietrze w Poznaniu jest fatalnej jakości i tu jest duże pole do działania dla władz miasta Poznania - komentuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama