Reklama

Miasto spiera się z PKP o dworzec kolejowy. Przyszłość starego budynku wciąż niejasna

Jedna z poprzednich wizualizacji starego budynku dworca | fot. TriGranit
Jedna z poprzednich wizualizacji starego budynku dworca | fot. TriGranit

W ostatnim czasie kolejarze przejawiają sporą aktywność w sprawie stacji Poznań Główny i budynku starego dworca. Problem w tym, że swoich zamiarów nie konsultują z miastem.

Historia kontrowersji wokół Poznania Głównego sięga czasów jeszcze przed Euro 2012, kiedy postanowiono o budowie na kolejowych terenach centrum handlowego z funkcjami dworcowymi. Ostatecznie udało się choćby stworzyć naziemne przejście prowadzące z przystanku tramwajowego na dworzec czy wybudować ruchome schody w dwóch kierunkach pomiędzy dworcem a peronami. Wciąż jednak nie powstała zapowiadana kładka, która miała umożliwić łatwe dotarcie z nowego dworca na perony po zachodniej stronie stacji. Nie udało się też przywrócić funkcji dworcowych w budynku starego dworca o co wielokrotnie zabiegali społecznicy.

W ostatnim czasie pewną aktywność w sprawie stacji Poznań Główny przejawiają kolejarze. Najpierw PKP PLK zapowiedziało budowę nowego peronu wzdłuż ściany galerii i przedłużeniu istniejącego tunelu do dworca PKS. Proponowane rozwiązania jednak niezbyt spodobały się włodarzom Poznania. Pisaliśmy na ten temat w tym miejscu. Dyskusja na temat tej inwestycji nie umilkła, a na jaw wyszło, że PKP w styczniu podpisało umowę na zaprojektowanie nowego dworca PKP, który ma stanąć w miejscu wyburzonego starego budynku.

Kontrowersji wokół planów PKP przybywa z dnia na dzień. Oburzenie poznaniaków i włodarzy miasta budzi pomysł wyburzenia zabytkowego dworca - Budynek powinien zostać zachowany. Zwracałam uwagę na możliwość przywrócenia przedwojennej fasady z arkadowym portykiem jako elewacji o najciekawszej formie architektonicznej - mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejski konserwator zabytków. Choć według ostatnich planów PKP mówiło o wyburzeniu budynku, to teraz przyznaje, że możliwe jest ocalenie jego elementów - Czy wybrane elementy budynku powinny być uwzględnione w projekcie, zadecydują uzgodnienia, które projektant przeprowadzi z konserwatorem zabytków - twierdzi Michał Stilger, rzecznik PKP SA.

Teraz okazuje się, że kontrowersje budzi firma, która została wybrana przez PKP do zaprojektowania dworca. Ostatnia ta sama firma nie wyrobiła się z projektem centrum przesiadkowego w Gliwicach. Miasto rozwiązało z nią umowę. Wykonawca został wybrany w zwykłym przetargu, w którym decydującym kryterium była cena - Uważam, że w tak dużej aglomeracji jak Poznań, obowiązkowy powinien być konkurs - mówi Piotr Kostka ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Projekt nowego dworca ma być gotowy jesienią. Z nowego budynku poznaniacy mieliby skorzystać za pięć lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro