Reklama
Reklama

Wojewoda będzie wnioskował o usunięcie nazwiska nazistowskiego zbrodniarza z tablicy na Miłostowie

Samochód komora-gazowa | fot. IPN

Na początku lutego pisaliśmy na naszych łamach o niemieckich zbrodniarzach, którzy wymienieni są na tablicy upamiętniającej poległych niemieckich żołnierzy.

Przypomnijmy, że na tablicy znalazły się nazwiskaRudolfa Lange i Hermanna Gelowa. Ten pierwszy jako uczestnik konferencji w Wannsee miał być jednym z architektów Holokaustu, a także członkiemEinsatzgruppe A, która brała udział w wymordowaniu łotewskich Żydów. Natomiast Herman Gelow miał być kierowcą komory gazowej zamontowanej na ciężarówce. W latach pięćdziesiątych został za to skazany na karę śmierci, a wyrok wykonano w Poznaniu.

Teraz Radio Poznań poinformowało, że zarzuty wobec Hermanna Gelowa znalazły potwierdzenie w dokumentach IPN -Wojewoda wielkopolski będzie wnioskował o usunięcie tablicy. Była to osoba, która była oskarżona o mordy m.in na Żydach. Dokonała licznych zbrodni. Osądzony i stracony w 1951 roku. IPN dysponuje obszerną dokumentacją, również sądową. Nie ma żadnej wątpliwości co do tej osoby - mówi w rozmowie z rozgłośnią Tomasz Stube z Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast wciąż trwa kwerenda na temat Rudolfa Lange. W IPNie nie znaleziono dokumentów na jego temat, teraz kwerendę prowadzi Instytut Zachodni.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
13.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.66 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro