Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 2
Reklama

Wojewoda będzie wnioskował o usunięcie nazwiska nazistowskiego zbrodniarza z tablicy na Miłostowie

BS
środa, 20.02.2019 r.
godz. 18.31
BS | środa, 20.02.2019 r., godz. 18.31
Wojewoda będzie wnioskował o usunięcie nazwiska nazistowskiego zbrodniarza z tablicy na Miłostowie
Samochód komora-gazowa - fot. IPN

Na początku lutego pisaliśmy na naszych łamach o niemieckich zbrodniarzach, którzy wymienieni są na tablicy upamiętniającej poległych niemieckich żołnierzy.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1013 hPa
POJUTRZE
pogoda
5°C 1018 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Przypomnijmy, że na tablicy znalazły się nazwiska Rudolfa Lange i Hermanna Gelowa. Ten pierwszy jako uczestnik konferencji w Wannsee miał być jednym z architektów Holokaustu, a także członkiem Einsatzgruppe A, która brała udział w wymordowaniu łotewskich Żydów. Natomiast Herman Gelow miał być kierowcą komory gazowej zamontowanej na ciężarówce. W latach pięćdziesiątych został za to skazany na karę śmierci, a wyrok wykonano w Poznaniu. 

Teraz Radio Poznań poinformowało, że zarzuty wobec Hermanna Gelowa znalazły potwierdzenie w dokumentach IPN - Wojewoda wielkopolski będzie wnioskował o usunięcie tablicy. Była to osoba, która była oskarżona o mordy m.in na Żydach. Dokonała licznych zbrodni. Osądzony i stracony w 1951 roku. IPN dysponuje obszerną dokumentacją, również sądową. Nie ma żadnej wątpliwości co do tej osoby - mówi w rozmowie z rozgłośnią Tomasz Stube z Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast wciąż trwa kwerenda na temat Rudolfa Lange. W IPNie nie znaleziono dokumentów na jego temat, teraz kwerendę prowadzi Instytut Zachodni.

Reklama