Reklama
Reklama

W trakcie remontu szkoły odkryli zapomniany strych, a na nim dziewiętnastowieczne zeszyty szkolne i inne pamiątki

fot. SP Rogalinek

W Szkole Podstawowej w Rogalinku prowadzone są prace związane z termomodernizacją budynku. W ich trakcie robotnicy odkryli zapomniany właz prowadzący do nieznanego, drugiego strychu.

Na zamknięty właz trafili robotnicy w łazience w najstarszej części budynku -Nikt nie zdawał sobie sprawy, że kryje on wejście do drugiego strychu. Kurz i pajęczyny stanowiły dowód, że dawno nikt tam nie zaglądał - relacjonują pracownicy szkoły za pośrednictwem Facebooka. W wyprawie na zapomniany strych uczestniczyli dyrektor szkoły, szkolny konserwator i miejscowa radna. Szybko okazało się, że strych skrywa wiele tajemnic przeszłości -Wyciągnięte spod gruzu przedmioty mają nieocenioną wartość historyczną dla naszego regionu, a w szczególności dla mieszkańców Rogalinka - informuje szkoła.

Wśród znalezisk jest między innymi spis mieszkańców Rogalinka z 1895 roku, dziewiętnastowieczne zeszyty szkolne, pamiątki po dyrektorze szkoły Henryku Cikorskim czy stare, pochodzące z dziewiętnastego wieku gazety. Więcej zdjęć można znaleźć na stronie szkoły w serwisie Facebook.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami z gradem
32℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
10.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro