Reklama
Reklama

ZDM ukarany mandatem za ptasie odchody na przystankach PST. Kwota może zaskoczyć

Stan z 15 lutego | fot. ZDM
Stan z 15 lutego | fot. ZDM

100 złotych mandatu nałożył poznański Sanepid na Zarząd Dróg Miejskich.

To kara za stan przystanków na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Korzystający z nich pasażerowie doskonale zdają sobie sprawę z ilości "zdobiących" je ptasich odchodów.

- Zgłoszenie o brudnych przystankach dostaliśmy od jednego z mieszkańców. Z kontroli przeprowadzonej 5 lutego wynika, że brudne od ptasich odchodów były przystanki na Kurpińskiego i Szymanowskiego. ZDM został ukarany mandatem i miał się sprawą zająć jak najszybciej. Nie wszystkie przystanki były jednak brudne - powiedziała reporterowi WTK Cyryla Staszewska z Sanepidu.

Sanepid zapowiedział już kolejne kontrole. ZDM przyznaje, że walczy z problemem od dłuższego czasu, a pomocny okazał się montaż siatek zabezpieczających pod wiaduktami.

- Trudno jest jednak zabezpieczyć poręcze i murki przy pochylniach. Tu pozostaje tylko mycie oraz apelowanie do mieszkańców o nie dokarmiania ptaków - przekazała Agata Kaniewska, rzecznik miejskiej instytucji.

Do tej pory służby ZDM codziennie opróżniały kosze, zbierały śmieci czy zamiatały przejścia i tak będzie nadal. Ponadto raz w tygodniu odbywać będzie się czyszczenie murków oporowych i pochylni z ptasich odchodów, a raz w miesiącu podobny zabieg przejdą poręcze, balustrady, rury i skosy.

- Prace wykonywane na mokro będą się odbywać przy sprzyjających warunkach pogodowych - temperatury powyżej zera. Zwiększymy również kontrole, by na bieżąco reagować na zanieczyszczenia -
zaznaczyła Kaniewska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
16.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro