Reklama
Reklama

PKP SA wybrało projektanta, który zaprojektuje dworzec... Poznań Główny. Stary zostanie wyburzony

fot. Wizualizacje pokazywane przez TriGranit
fot. Wizualizacje pokazywane przez TriGranit

Sporo ostatnio dzieje się w sprawie poznańskiego dworca kolejowego. Na początku tygodnia informowaliśmy o planowej budowie nowego peronu i przedłużeniu dworcowego tunelu do dworca PKS, a w czwartek portal Transport Publiczny poinformował o wyborze projektanta, który... zaprojektuje dworzec Poznań Główny.

Inwestycje realizowane wokół stacji Poznań Główny od wielu lat budzą liczne kontrowersje, a wielu komentatorów twierdzi wręcz, że w Poznaniu nie ma dziś dworca kolejowego. Od dłuższego czasu mówi się o konieczności przywrócenia dworca w międzytorzu stacji Poznań Główny, ale do tej pory były to głównie słowa i przepychanki pomiędzy władzami centralnymi, kolejowymi a samorządem.

W czwartek portal Transport Publiczny poinformował, że PKP SA wybrało firmę, która ma zaprojektować nowy dworzec, a następnie pełnić nadzór autorski nad realizacją prac budowlanych. Według branżowego portalu w przetargu oferty złożyło pięć firm, a zwycięzcą została firma Pas Projekt, która 18 stycznia podpisała umowę.

Wartość umowy to 1,77 mln zł netto. PKP SA zakłada, że stary budynek dworca zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowy dworzec. Prace budowlane zajmą 30 miesięcy, ale na razie wciąż nie wiadomo, kiedy się rozpoczną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
6.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro