Reklama

Nowy pomysl na polepszenie sytuacji finansowej TBS'ów

Powstał nowy pomysł na ulepszenie pracy Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Nie trzy - jak dotychczas - ale jeden TBS ma funkcjonować w Poznaniu od początku przyszłego roku. To wstępnie tylko pomysł, który do realizacji potrzebuje zgody radnych i przejście przez szereg procedur formalnych. Praca może się jednak opłacić, bowiem zyski z połączenia mogą być spore.

Spore zyski, sprawniejsze działanie, niezmienne warunki mieszkalnictwa - taki ma być obraz zmian poznańskich TBS'ów. Budynki te, to jedno z lepszych rozwiązań dla wszystkich, którzy nie maja pieniędzy na kupno bądź budowę własnego domu. Pomimo bardzo dobrych perspektyw, TBS'y ciągle mają problemy finansowe. Budowa mieszkań stanęła w miejscu. Jednymz głównych powodów jest fakt, że TBS'y mają zbyt mało mieszkań i nie są w stanie przynosić większych dochodów.

Rozwiązaniem trudnej sytuacji towarzystwa ma być połączenie wszystkich poznańskich TBS'ów. TBS Nasz Dom oraz TBS Wielkopolska miałyby zostać wchłonięte przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Miasto chce swoje udziały z dwóch mniejszych spółek przenieść do większego PTBS. Wprowadzenie tego pomysłu ma obniżyć koszty utrzymania spółek i ułatwić nad nimi nadzór.

Głównym efektem zmian mają być korzyści finansowe. W ciągu pierwszych dwóch lat po połączeniu miasto planuje zaoszczędzić nawet milion siedemset tysięcy złotych. Prócz wzrostu oszczędności, spółka będzie również mogła budować nowe mieszkania. Pomysł nie będzie jednak niekorzystnie wpływać na mieszkańców. Plan nie zakłada równania czynszów, więc nie istnieje obawa podwyżki opłat.

Realizacja planu połączenia trzech TBS'ów ma kosztować 300 tysięcy złotych i potrwa około dziesięciu miesięcy. Projekt muszą teraz ocenić radni.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
72.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro