Reklama
Reklama

Odra powróciła do Europy i bardzo szybko się rozprzestrzenia. W 2018 roku zanotowano trzykrotny wzrost liczby zachorowań

fot. Health Image Library/Public Domain/Wikimedia
fot. Health Image Library/Public Domain/Wikimedia

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że odra na dobre powróciła do Europy i szybko się rozprzestrzenia. W 2018 roku zanotowano trzykrotny wzrost liczby zachorowań.

Przez lata odra była chorobą zapomnianą w Europie, ale w ostatnich latach rozpoczął się jej powrót. Z raportu opublikowanego przez WHO wynika, że w 2018 roku nastąpił trzykrotny wzrost liczby zachorowań. W całej Europie na odrę zachorowało 82,6 tysięcy osób. Najwięcej, bo aż 53,2 tysiące na Ukrainie. Kolejne miejsca zajęły Serbia (5 tys.), Francja (2,9 tys.), Rosja (2,3 tys.) oraz Grecja (2,2 tys.).

Również w Polsce liczba zachorowań szybko się powiększa. Z danychNarodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2017 roku na terenie Polski odnotowano 63 przypadki zachorowania na odrę, w 2018 - 339 przypadków, a tylko w styczniu 2019 roku już 129 przypadków.

Skutecznym sposobem na uniknięcie odry jest szczepionka. Dzieci otrzymują taką szczepionkę w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień. Warto jednak wiedzieć, że również dorośli, którzy byli szczepieni mogą przyjąć tzw. szczepienie przypominające. W Poznaniu punkt szczepień prowadzi Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
18℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro