Reklama

Prezydent Andrzej Duda przypomina o rocznicy zakończenia powstania i dziękuje Wielkopolanom

Prezydent Duda w okolicznościowej koszulce | fot. instagram.com/andrzejduda/
Prezydent Duda w okolicznościowej koszulce | fot. instagram.com/andrzejduda/

Prezydent zamieścił na swoim Twitterze wpis dedykowany mieszkańcom Wielkopolski.

W grudniu głowa państwa gościła na obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Teraz wrócił do tych wydarzeń.

- Dziękuję wszystkim społecznościom lokalnym w miasteczkach i miastach Wielkopolski, że uczciliście tę rocznicę, że było sporo uroczystości lokalnych i wspominaliście swoich lokalnych bohaterów. To wspaniałe, że w ten sposób obchodziliście 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i stuleci tego wielkiego zrywu zbrojnego - powiedział prezydent. - Cieszę się ogromnie, że w tamtych wspaniałych uroczystościach mogłem wziąć z Państwem udział, że mogliśmy się razem radować tamtym zwycięstwem, wielkim wkładem Wielkopolan w odrodzenie się suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej, po ponad stu latach zaborów - dodał.

Prezydent przypomniał, że formalnie Powstanie Wielkopolskie zakończyło się 16 lutego 1919 roku pokojem w Trewirze. To nie oznaczało jednak całkowitego zakończenia walk. - Jeszcze 18 lutego choćby pod Rynarzewem doszło do ataku powstańców na pociąg pancerny - zakończonego zresztą sukcesem i zwycięstwem. Ale przede wszystkim dla Wielkopolan, dla Państwa dziadków i pradziadków to nie był koniec walki. Zaraz oddziały Armii Wielkopolskiej wyruszyły do Małopolski po to ,by wspomagać obrońców Lwowa - podkreślił.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro