Reklama
Reklama

PKP PLK chce wybudować nowy peron. Mariusz Wiśniewski: proponowane rozwiązania budzą wiele wątpliwości

fot. czytelnik

W poniedziałek informowaliśmy na naszych łamach o podpisaniu umowy na budowę nowego peronu na stacji Poznań Główny. Wątpliwości co do tej inwestycji mają włodarze Poznania.

Przypomnijmy, że nowy peron ma się pojawić pomiędzy istniejącym peronem 3 a budynkiem galerii handlowej. Pod peronem powstanie też tunel, który zostanie wyprowadzony przy dworcu PKS - Inwestycja na tak dużej stacji, jak Poznań Główny, jest niezbędna przy rosnącej liczbie pasażerów kolei. Na te potrzeby odpowiada Krajowy Program Kolejowy, z powodzeniem realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dodatkowy peron znacznie poprawi przepustowość stacji i pozwoli na zwiększenie liczby połączeń. Wydłużone przejście zapewni komfortową obsługę podróżnych i lepszą komunikację w obszarze stacji, dworca autobusowego i w mieście - mówił wczoraj Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Nikt nie ma wątpliwości, że budowa peronu jest niezbędna dla rozwoju stacji Poznań Główny. Mariusz Wiśniewski zwraca natomiast uwagę, że PKP PLK nie konsultuje swoich pomysłów z samorządem miasta i województwa. Zastępca prezydenta Poznania przypomina, że wraz z zagospodarowaniem tzw. Wolnych Torów planowana jest zmiana lokalizacji dworca PKS, który znajdzie się po wschodniej stronie centrum handlowego -Również mało wiemy o - skądinąd potrzebnej - modernizacji starego budynku dworca i przywróceniu funkcji pasażerskiej i integracji z otaczającą tkanką miejską. Naszym oczekiwaniem jest opracowanie kompleksowego master planu dla rozwiązań transportowych i funkcjonalnych stacji PKP Poznań Główny - pisze Wiśniewski. Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa budzi też tunel biegnący wzdłuż torów bez wyjść poprzecznych.

Przy okazji zastępca prezydenta zdradza, że pismo z opisem wątpliwości Jacek Jaśkowiak wysłał do Zbigniewa Hoffmanna 21 stycznia 2019 roku - Mając powyższe na uwadze, zasadnym wydaje się podjęcie przez Pana interwencji w zakresie działań zmierzających do współpracy wszystkich zainteresowanych stron w tym Miasta Poznania, a ze swojej strony zapewniam o pełnej woli współpracy wszystkich jednostek miejskich - napisał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
7℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
17.52 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro