Reklama
Reklama

PKP PLK chce wybudować nowy peron. Mariusz Wiśniewski: proponowane rozwiązania budzą wiele wątpliwości

fot. czytelnik
fot. czytelnik

W poniedziałek informowaliśmy na naszych łamach o podpisaniu umowy na budowę nowego peronu na stacji Poznań Główny. Wątpliwości co do tej inwestycji mają włodarze Poznania.

Przypomnijmy, że nowy peron ma się pojawić pomiędzy istniejącym peronem 3 a budynkiem galerii handlowej. Pod peronem powstanie też tunel, który zostanie wyprowadzony przy dworcu PKS - Inwestycja na tak dużej stacji, jak Poznań Główny, jest niezbędna przy rosnącej liczbie pasażerów kolei. Na te potrzeby odpowiada Krajowy Program Kolejowy, z powodzeniem realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dodatkowy peron znacznie poprawi przepustowość stacji i pozwoli na zwiększenie liczby połączeń. Wydłużone przejście zapewni komfortową obsługę podróżnych i lepszą komunikację w obszarze stacji, dworca autobusowego i w mieście - mówił wczoraj Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nikt nie ma wątpliwości, że budowa peronu jest niezbędna dla rozwoju stacji Poznań Główny. Mariusz Wiśniewski zwraca natomiast uwagę, że PKP PLK nie konsultuje swoich pomysłów z samorządem miasta i województwa. Zastępca prezydenta Poznania przypomina, że wraz z zagospodarowaniem tzw. Wolnych Torów planowana jest zmiana lokalizacji dworca PKS, który znajdzie się po wschodniej stronie centrum handlowego -Również mało wiemy o - skądinąd potrzebnej - modernizacji starego budynku dworca i przywróceniu funkcji pasażerskiej i integracji z otaczającą tkanką miejską. Naszym oczekiwaniem jest opracowanie kompleksowego master planu dla rozwiązań transportowych i funkcjonalnych stacji PKP Poznań Główny - pisze Wiśniewski. Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa budzi też tunel biegnący wzdłuż torów bez wyjść poprzecznych.

Przy okazji zastępca prezydenta zdradza, że pismo z opisem wątpliwości Jacek Jaśkowiak wysłał do Zbigniewa Hoffmanna 21 stycznia 2019 roku - Mając powyższe na uwadze, zasadnym wydaje się podjęcie przez Pana interwencji w zakresie działań zmierzających do współpracy wszystkich zainteresowanych stron w tym Miasta Poznania, a ze swojej strony zapewniam o pełnej woli współpracy wszystkich jednostek miejskich - napisał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
26.92 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro