Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 1
Reklama

Od 4 marca w Poznaniu ruszy wydawanie e-dowodów. Będą bardziej funkcjonalne od obecnych

sk
wtorek, 12.02.2019 r.
godz. 12.21
sk | wtorek, 12.02.2019 r., godz. 12.21
Od 4 marca w Poznaniu ruszy wydawanie e-dowodów. Będą bardziej funkcjonalne od obecnych
fot. gov.pl/mswia

Od 4 marca w Poznaniu i całej Polsce wydawane będą e-dowody osobiste.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1019 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Na pierwszy rzut oka nowe dokumenty wyglądać będą identycznie jak te używane obecnie. Będzie między nimi jednak zasadnicza różnica: po zmianach zostaną wyposażone w chip, pozwalający na uruchomienie tzw. warstwy elektronicznej.

- Dzięki temu mikroprocesorowi e-dowód pozwoli na uruchomienie wielu dodatkowych funkcji, dostępnych dla tych, którzy będą tego chcieli. Elektroniczny dokument pozwoli na logowanie się do portali administracji publicznej (np. do portalu ePUAP). Będzie można też dzięki niemu elektronicznie podpisać dokument (tzw. podpisem osobistym) oraz korzystać z elektronicznych bramek granicznych, które znajdują się na lotniskach - informują urzędnicy.

Zmiana nie oznacza, że wszyscy będziemy musieli natychmiast składać wnioski o nowe dokumenty. Ich wymianę zaplanowano na 10 lat. Nie ma więc obowiązku robienia tego natychmiast.

- Oczywiście jeśli ktoś chce, może zgłosić się szybciej i złożyć wniosek o nowy dowód. Sam proces składania wniosku znacząco się nie zmieni. Nie zmieniają się też zasady robienia zdjęcia do dowodu, a miejsca obsługi w Poznaniu pozostają te same. Najważniejsza różnica polega na tym, że nowy dowód będzie miał warstwę elektroniczną - każdy będzie ją mógł uruchomić w dowolnym momencie - tłumaczy Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP.
 
Przy odbiorze dokumentu trzeba będzie ustalić dwa numery PIN. Pierwszy będzie potrzebny przy logowaniu do różnego rodzaju usług, drugi posłuży do składania podpisu elektronicznego.
Reklama