Reklama
Reklama

Ławica ma za sobą rekordowy rok. Ten może być gorszy, ale samorząd deklaruje miliony na promocję

fot. Renata Winczewska

Władze poznańskiego lotniska pochwaliły się wynikami za 2018 rok.

W poprzednich 12 miesiącach na Ławicy odprawiono 2 476 304 pasażerów. To rekord i aż o 34 procent lepszy wynik niż rok wcześniej. Najwięcej (prawie 1,2 mln) osób skorzystało z usług przewoźników segmentu low cost. Znacznie wzrosła ponadto liczba pasażerów lotów czarterowych (803 tys.), większym powodzeniem cieszyła się również kategoria "legacy".

Najwięcej osób korzystało z lotniska w okresie urlopowym: w lipcu, sierpniu i wrześniu liczba pasażerów przekraczała 300 tys. miesięcznie.

Wśród pasażerów tanich linii największym "wzięciem" cieszyły się połączenia od lat wykorzystywane przez Polaków wyjeżdżających do pracy: Londyn, Dublin i Oslo. Czarterami najwięcej osób udało się do tureckiej Antalyi, a lotami kategorii "legacy" do Warszawy i Frankfurtu.

W obecnym roku Ławicy może być trudno o kolejny rekord. Swoją bazę operacyjną zamyka Wizz Air, co przełoży się na spadek liczby połączeń. Władze lotniska przekonują, że prowadzą z przewoźnikami negocjacje, mające na celu zapewnienie lotów do nowych destynacji.
W tym aspekcie mogą pomóc władze samorządowe. - Na rozwój lotniska patrzymy w szerszym ujęciu, wieloletnim. Mamy świadomość, jak wiele zależy od Miasta. Polityka proinwestycyjna, wspieranie rozwoju firm, które tworzą centra nowoczesnego biznesu - to sektory życia, które przekładają się na rozwój ruchu biznesowego. Do tego dochodzą działania, które przyciągają do naszego miasta coraz więcej turystów - przyznał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Miasto wraz z samorządem województwa w ciągu 4 lat przeznaczy na promocję Poznania poza krajem ponad 20 milionów złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
6.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
13.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro