Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 1
Reklama

Ławica ma za sobą rekordowy rok. Ten może być gorszy, ale samorząd deklaruje miliony na promocję

sk
wtorek, 12.02.2019 r.
godz. 09.15
sk | wtorek, 12.02.2019 r., godz. 09.15
Ławica ma za sobą rekordowy rok. Ten może być gorszy, ale samorząd deklaruje miliony na promocję
fot. Renata Winczewska

Władze poznańskiego lotniska pochwaliły się wynikami za 2018 rok.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1019 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W poprzednich 12 miesiącach na Ławicy odprawiono 2 476 304 pasażerów. To rekord i aż o 34 procent lepszy wynik niż rok wcześniej. Najwięcej (prawie 1,2 mln) osób skorzystało z usług przewoźników segmentu low cost. Znacznie wzrosła ponadto liczba pasażerów lotów czarterowych (803 tys.), większym powodzeniem cieszyła się również kategoria "legacy".

Najwięcej osób korzystało z lotniska w okresie urlopowym: w lipcu, sierpniu i wrześniu liczba pasażerów przekraczała 300 tys. miesięcznie.

Wśród pasażerów tanich linii największym "wzięciem" cieszyły się połączenia od lat wykorzystywane przez Polaków wyjeżdżających do pracy: Londyn, Dublin i Oslo. Czarterami najwięcej osób udało się do tureckiej Antalyi, a lotami kategorii "legacy" do Warszawy i Frankfurtu.

W obecnym roku Ławicy może być trudno o kolejny rekord. Swoją bazę operacyjną zamyka Wizz Air, co przełoży się na spadek liczby połączeń. Władze lotniska przekonują, że prowadzą z przewoźnikami negocjacje, mające na celu zapewnienie lotów do nowych destynacji.
 
W tym aspekcie mogą pomóc władze samorządowe. - Na rozwój lotniska patrzymy w szerszym ujęciu, wieloletnim. Mamy świadomość, jak wiele zależy od Miasta. Polityka proinwestycyjna, wspieranie rozwoju firm, które tworzą centra nowoczesnego biznesu - to sektory życia, które przekładają się na rozwój ruchu biznesowego. Do tego dochodzą działania, które przyciągają do naszego miasta coraz więcej turystów - przyznał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Miasto wraz z samorządem województwa w ciągu 4 lat przeznaczy na promocję Poznania poza krajem ponad 20 milionów złotych.

Reklama