Reklama

We wtorek poznańska drogówka skontrolowała 4371 kierowców. Wiemy ilu z nich było pod wpływem alkoholu

fot. Policja

We wtorek poznańska drogówka kontynuowała działania w ramach akcji "Trzeźwość".

W poniedziałek kilkunastu funkcjonariuszy pojawiło się na ul. Niestachowskiej. Spowodowało to spore korki, a w wyniku kontroli 3051 osób ujawniono dwóch kierujących pod wpływem alkoholu.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA
We wtorek funkcjonariusze zmienili taktykę i w mniejszych grupkach kontrolowali kilka miejsc jednocześnie, co przełożyło się na znacznie mniejsze utrudnienia w ruchu. Patrole można było spotkać m.in. przy ul. Kobylepole, Kościelnej czy na rondzie w Przeźmierowie. Tym razem na 4371 kierujących ujawniono trzy osoby na "podwójnym gazie".
Podkomisarz Piotr Garstka z komendy wojewódzkiej przekonywał, że poznańscy policjanci są bardzo skuteczni w zatrzymywaniu nietrzeźwych kierowców. - W 2017 roku policjanci zatrzymali 291 pijanych kierowców, natomiast w 2018 roku zatrzymano 423 takich osób. To aż o 132 przestępstwa więcej. W 2017 roku 233 osoby jechały pojazdem po użyciu alkoholu. Porównując to z rokiem 2018, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali takich kierowców 393. To o 160 niebezpiecznych kierowców więcej. Wszystkie te osoby stwarzały realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej, dzieci idących do szkoły, osób starszych - mówił.

Poznańscy funkcjonariusze zapowiadają kontynuowanie podobnych akcji.

Przypomnijmy, że polskie prawo rozróżnia stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) i stan wskazujący na spożycie alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila). W pierwszym przypadku kierowanie samochodu w tym stanie oznacza przestępstwo zagrożone nawet karą pozbawienia wolności. Drugi przypadek to wykroczenie, mogące skutkować karą aresztu, grzywną i zatrzymaniem uprawnień.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
10℃
Poziom opadów:
4.1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
14.59 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro