Reklama
Reklama

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność: rada miasta podjęła decyzję w sprawie bonifikaty

We wtorek miejscy radni podejmą decyzję bardzo istotną dla portfeli poznaniaków.

Zgodnie z ustawą od 1 stycznia 2019 roku tereny oddane w użytkowanie wieczyste przeszły na własność mieszkańców stojących na nich bloków czy domów. Urzędnicy na dostarczenie odpowiednich pism mają czas do końca obecnego roku.

Zmiana z użytkowania wieczystego na własność oznacza konieczność wniesienia opłaty przekształceniowej. Można ją uiścić na dwa sposoby: przez 20 lat płacąc roczne raty (równe dotychczasowej opłacie za użytkowanie wieczyste) lub za pomocą jednorazowej wpłaty.

W tym drugim przypadku skorzystać można z bonifikaty. Standardowo wyniesie ona 60 proc., bo tak zapisano w ustawie. Na identycznym poziomie pierwotnie chciał ją utrzymać prezydent Jacek Jaśkowiak.

Sprawa będzie we wtorek przedmiotem głosowania radnych. Rządząca miastem Koalicja Obywatelska proponuje 75. proc. bonifikaty, a Prawo i Sprawiedliwość 90 proc.
Decyzja będzie istotna, ponieważ dla opłaty rocznej wynoszącej np. 1000 zł różnica pomiędzy propozycją prezydenta a stanowiskiem PiS to 6 tys. zł (w przypadku uchwał proponowanych przez PiS i KO różnica to 3 tys. zł).
Część gruntów na terenie Poznania należało do Skarbu Państwa. Już teraz wiadomo, że bonifikata za ich przekształcenie będzie równa tej ustalonej przez miejskich radnych.
W wielu miastach mieszkańcy mogą liczyć na bardzo wysokie bonifikaty. W Warszawie to 98 proc., Gdańsku 95 proc. a we Wrocławiu 90 proc. Oczywiście należy pamiętać, że im wyższa bonifikata, tym mniejsze wpływu do budżetu miasta.
  • Aktualizacja
    wtorek, 5.02.2019 r., godz. 13.16
    Aktualizacja
    wtorek, 5.02.2019 r., godz. 13.16
    Ostatecznie rada miasta przyjęła projekt KO, zakładający bonifikatę w wysokości 75 procent.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
30.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro