Reklama
Reklama

Dług byłego miliardera wystawiony na sprzedaż. Do odzyskania jest 7,6 mln euro

fot. Andrzej Grygiel/PAP
fot. Andrzej Grygiel/PAP

Przed laty Ryszard Krauze regularnie znajdował się na liście najbogatszych Polaków. To już jednak przeszłość, a jak informuje portal money.pl jeden z wierzycieli wystawił dług biznesmena na sprzedaż.

Ryszard Krauze jest założycielem firmy informatycznej Prokom, która swoją potęgę zbudowała na obsłudze administracji państwowej. Prokom obsługiwał między innymi pierwsze wolne wybory do Sejmu, tworzyły systemy informatyczne dla ZUS-u, NIK-u czy Poczty Polskiej. Kolejne realizacje otwierały drogę do następnych przetargów, a w 2007 roku majątek Ryszarda Krauze szacowany był na 4,5 mld złotych. Dawało mu to piąte miejsce na liście stu najbogatszych Polaków.

Korzystny klimat wokół biznesmena skończył się, gdy informatyzacją ZUS-u zainteresowało się CBŚ. W 2008 Prokom połączył się z Asseco Poland, a Ryszard Krauze inwestował na innych polach. Spółka Bioton działała w branży biotechnologicznej, a Petrolinvest poszukiwał ropy w Kazachstanie. Biznesy okazały się niezbyt udane, a Ryszard Krauze usunął się w cień.

Teraz okazuje się, że jeden z wierzycieli wystawił długi biznesmena na sprzedaż. Na sprzedaż wystawiony został dług o wartości 7,6 mln euro, a z informacji przekazywanych za pośrednictwem specjalnej strony internetowej wynika, że wyrok w sprawie tego długu wydał Trybunał Arbitrażowy z Mediolanu. Ryszard Krauze został zobowiązany do zapłaty odszkodowania za niewykonanie umowy -Chodzi o skutek. Nie można inaczej wyegzekwować należności. Pan Krauze się od tego uchyla. A może dla kogoś kupienie długu z odpowiednią zniżką okaże się korzystne - powiedziała money.pl Anna Garwolińska, pełnomocnik obecnego właściciela długu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydłuża czas ostrzeżenia i podnosi stopień zagrożenia
0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro