Reklama
Reklama

W 2018 roku zmarło 414 tysięcy Polaków. Rekord z czasów II Wojny Światowej pobity

fot. Dawid Maciejewski
fot. Dawid Maciejewski

O wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego poinformował Dziennik. Gazeta Prawna.

Z danych przytoczonych przez DGP wynika, że w 2018 roku zmarło 414 tysięcy mieszkańców Polski, a to oznacza wzrost o 3% w stosunku do roku poprzedniego. Okazuje się też, że od zakończenia II Wojny Światowej nie było roku, w którym zmarłoby tak wielu Polaków. Dane są bardzo niepokojące, bo wcześniej szacowano, że taką śmiertelność Polska osiągnie dopiero za trzynaście lat.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. 2 stycznia 2025 r. rusza kolejna edycja programu Kawka Bis, zgłoś się i otrzymaj nawet 37 000 zł.
REKLAMA

Zdaniem specjalistów z samego faktu starzenia się społeczeństwa, powinien wynikać wzrost liczby zgonów o 1-2%. Skąd dodatkowy wzrost? Na razie GUS nie udostępnił danych o przyczynach śmierci, ale z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny "Sytuacja zdrowotna ludności Polski" wynika, że Polacy nie dbają o zdrowie. Za "powody utraty lat przeżytych w zdrowiu" odpowiadają według specjalistów palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta oraz wysokie ciśnienie krwi.

Z danych wynika, że wielu Polaków lekceważy zalecenia lekarzy. Problemem jest też dostęp do opieki medycznej. DGP przytacza tzw. indeks HAQ, który określa jak opieka medyczna przekłada się na zmniejszenie ryzyka zgonu. Dla Polski wynosi on 82,1. W Czechach to 89, w Irlandii - 94,6, a w Holandii - 96,1.

Autorzy powyższego raportu wskazują na konieczność przeprowadzenia efektywnej edukacji zdrowotnej polskiego społeczeństwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-2℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
19.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro