Reklama
Reklama

Poznań wciąż się wyludnia, a dzieci rodzi się coraz mniej

Najnowsze informacje dotyczące demografii Poznania nie napawają optymizmem.

Najnowsze informacje dotyczące demografii Poznania nie napawają optymizmem.

Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w listopadzie stolica Wielkopolski miała 537 643 mieszkańców. Miasto kilka miesięcy temu przekonywało, że rzeczywista liczba jest o ponad 100 tys. wyższa, ale faktem jest, że oficjalnie populacja Poznania kurczy się z roku na rok.

Niepokoi również liczba urodzeń, których w pierwszym półroczu 2018 roku było 3090, czyli mniej niż w analogicznym okresie 12 miesięcy wcześniej (3172). Więcej było za to zgonów.

Tendencję potwierdzają szpitale położnicze. - Największy wpływ na taką sytuację ma zmniejszająca się liczba kobiet w wieku rozrodczym - mówił reporterowi WTK Maciej Sobkowski, dyrektor ginekologicznego-położniczego szpitala klinicznego UM.
Starzenie się społeczeństwa to ogólnopolski trend. W Poznaniu więcej jest osób po 60. roku życia niż studentów, a to złe informacje dla gospodarki, ponieważ młodsze pokolenia będą musiały więcej pracować, żeby swoimi składkami zapewnić emerytury dla starszych.
Poznań stara się zachęcać do macierzyństwa m.in. przez miejski program in vitro czy dofinansowania do żłobków.

Radni rządzącej miastem koalicji przekonują, że miasto będzie nadal wspierać młodych rodziców. Z kolei przedstawiciele PiS zapowiadają złożenie projektu uchwały dotyczącej programu "Bobas+", w ramach którego rodzice dzieci w wieku 1-3 lat otrzymywali by dodatkowe 500 zł miesięcznie z miejskiej kasy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
4.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro