Reklama
Reklama

Jarosław Kaczyński nagrany przez austriackiego biznesmena. W tle ogromne pieniądze

fot. Tomasz Gzell/PAP
fot. Tomasz Gzell/PAP

Gazeta Wyborcza ujawniła dziś nagranie rozmowy pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Geraldem Birgfellnerem - austriackim biznesmenem, który miał uczestniczyć w realizacji projektu "Srebrna Tower".

Nagranie rozmowy, która została przeprowadzona 27 lipca 2018 roku w warszawskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości, ujawniła Gazeta Wyborcza. W rozmowie brał udział Jarosław Kaczyński,Grzegorz Jacek Tomaszewski - kuzyn Jarosława Kaczyńskiego i członek rady nadzorczej spółki Srebrna,Gerald Birgfellner - austriacki deweloper spowinowacony z Jarosławem Kaczyńskim oraz tłumaczka, a jednocześnie wspólniczka Birgfellnera.

Rozmowa dotyczy budowy dwóch bliźniaczych wieżowców na działce przy ulicy Srebrnej w Warszawie. Środowisko PiS pozyskało tę i inne działki dzięki uwłaszczeniu po upadku PRL na początku lat dziewięćdziesiątych. Nieruchomości należą do powołanej w 1995 roku przez środowisko Porozumienia Centrum spółki "Srebrna", która z kolei dziś należy do Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

Działka przy Srebrnej to jednak najważniejszy element majątku, a o planach zabudowy terenów w centrum miasta mówi się od lat.

Teraz dzięki nagraniom ujawnionym przez Gazetę Wyborczą wiemy, że projekt został uruchomiony, a za jego przygotowanie miały odpowiadać firmy Austriaka. Ten swoją część pracy wykonał, ale jak dowiadujemy się z taśm projekt został wstrzymany ze względów politycznych. Jarosław Kaczyński twierdzi, że projekt nie będzie realizowany jeśli PiS nie wygra wyborów. Przyznaje też, że gdyby informacje o planowanej budowie dotarły do mediów, to jest to sytuacja nie do obrony.

Problemem jest natomiast zapłata za wykonaną pracę dla Austriaka. Jarosław Kaczyński twierdzi, że spółka nie może tak po prostu zapłacić i najlepszym rozwiązaniem będzie rozstrzygnięcie sądowe -Jestem gotów w tym sądzie zeznać, że ta robota była robiona dla nas, znaczy dla Srebrnej - mówi prezes PiS i deklaruje, że przekona zarząd do spłaty zobowiązań.

W rozmowie pojawiają się też inne budzące wątpliwości wątki. Realizację inwestycji miał sfinansować zrepolonizowany przez PiS bank PEKAO SA , którym zarządza Michał Krupiński - protegowany Zbigniewa Ziobry. Pojawia się też wątek wydawcy Gazety Polskiej Codziennie i Gazety Polskiej, które miały utracić płynność finansową -Straciłem płynność w Forum, nie wiem, trzeba będzie gazety zamykać. Tylko że to jest przed wyborami, kiepsko. Wiesz, Krupiński (prezes PEKAO SA), musiałem go ze trzy razy wydzwaniać. Mimo że tam coś zadeklarował...(dalej nieczytelne) - mówi Grzegorz Jacek Tomaszewski.

Z informacji GW wynika, że do warszawskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Zawiadomienie złożyli prawnicyBirgfellnera Roman Giertych oraz Jacek Dubois. Biznesmen zarzuca Jarosławowi Kaczyńskiemu dokonanie oszustwa znacznych rozmiarów -Mam nadzieję, że postępowanie w tej sprawie nie zostanie upolitycznione. W przeciwnym wypadku, ze względu na to, że czyn został popełniony na szkodę obywatela Austrii, rozważymy wystąpienie o wszczęcie postępowania przez prokuraturę w Wiedniu. Austriacki kodeks karny dopuszcza taką możliwość - komentuje Roman Giertych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro