Reklama
Reklama

Przysięga wojskowa na pl. Wolności

fot. Paweł Olejnik

Przysięgę złożyło 240 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00 mszą św. w poznańskiej farze, po czym nastąpił przemarsz wojsk na plac Wolności, gdzie o godzinie 16:00 dokonało się zaprzysiężenie 240 żołnierzy.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Dołącz do naszej Drużyny.
REKLAMA

Minął rok dynamicznego procesu formowania wielkopolskiej brygady. Udało się spełnić szereg trudnych wyzwań i szeroko pojętych ambicji. Brygada uruchomiła dwa bataliony lekkiej piechoty: w Lesznie i Śremie. Do historii przeszły już trzy przysięgi wojskowe. Obecnie trwa szkolenie poligonowe na Biedrusku, a przed nami wielkie przedsięwzięcia z historycznym tłem - komentuje płk Rafał Miernik, dowódca 12. WBOT

Oprócz pokaźnej liczby oliwkowych beretów, które już w najbliższą sobotę będzie można zobaczyć na Palcu Wolności w Poznaniu, wielkopolska brygada wraz z wojewodą przygotowała szereg atrakcji. Tego dnia na placu będzie można zobaczyć czołg LEOPARD 2 z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, transportery opancerzone ROSOMAK - z drużyną wsparcia i sekcją strzelców wyborowych z pełnym wyposażeniem z 17 Brygady Zmechanizowanej, samodzielny zestaw rakietowy OSA-AK oraz przenośny zestaw rakietowy GROM wraz z obsługą z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz quady, motocykle i zamaskowanych żołnierzy z pełnym oporządzeniem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - zapowiadała Anna Szymaniak rzecznik 12. WBOT.

Po głównych uroczystościach odbyła się historyczna inscenizacja, w której wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej z całej Wielkopolski. Można było zobaczyć rekonstrukcję historyczną przysięgi z czasów Powstania Wielkopolskiego.

Jak już wcześniej informowaliśmy w związku z wydarzeniami na placu Wolności już od piątku kierowcy musieli się liczyć z utrudnieniami. Szczegóły tutaj.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

55 stopni na termometrze w słońcu, 38 w cieniu: "na dworze nie da się już przebywać"
26℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.66g/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro