Reklama
Reklama

Abp Juliusz Paetz koncelebrował mszę w poznańskiej katedrze. Mimo zakazu Watykanu!

fot. Przewodniczący Episkopatu @ TT
fot. Przewodniczący Episkopatu @ TT

Gdy zrobiło się głośno w mediach o czynnym udziale oskarżanego o molestowanie kleryków hierarchy, kuria usunęła zdjęcia ze swojej strony.

Arcybiskup senior, przestał być metropolitą poznańskim z powodu afery związanej z molestowaniem kleryków i młodych duchownych. Sprawa wyszła na jaw w 2002 r. Hierarcha nie przyznał się wprawdzie do stawianych mu zarzutów, jednak zrezygnował z pełnionej funkcji. W ślad za tym poszedł także zakaz od papieża w sprawie udzielania święceń kapłańskich i bierzmowania. W 2013 r. ten zakaz został rozszerzony o uczestnictwo w kościelnych uroczystościach.

Spodziewany udział abp Juliusza Paetza w uroczystościach związanych z obchodami 1050-lecia chrztu Polski wywołał sporo kontrowersji. - Ojciec Święty zdecydowanie ponawia zaproszenie do życia w odosobnieniu, w postawie skruchy i modlitwy - pisał wówczas nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.

Jak się okazuje, Paetz nie odmówił sobie możliwości koncelebrowania mszy podczas pogrzebu śp. księdza prałata Mariana Lewandowskiego, który był wieloletnim dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Poznańska kuria jak dotychczas nie odpowiedziała na pytania dziennikarzy odnośnie obecności skompromitowanego hierarchy. Jedyną jej reakcją było usunięcie ze swojej oficjalnej strony zdjęć dokumentujących przebieg mszy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro