Reklama

Autor kontrowersyjnej grafiki wydał oświadczenie: Plakat ma jedynie skłaniać do refleksji

fot. Szymon Szymankiewicz/FB
fot. Szymon Szymankiewicz/FB

Już w poniedziałek na naszych łamach informowaliśmy o budzącej kontrowersje grafice, której autorem jest Szymon Szymankiewicz z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

Szymon Szymankiewicz udostępnił grafikę przedstawiającą nóż z profilem Jarosława Kaczyńskiego wpisanym w rękojeść w minioną sobotę. Praca najwyraźniej spodobała się wielu odbiorcom, bo została przez nich udostępniona, a głośno zrobiło się o niej dzięki udostępnieniu przez Jarosława Trybusia. Dyrektor Muzeum Warszawy został wezwany przez prezydenta tego miasta i zawieszony w swoich obowiązkach.

W poniedziałek autor grafiki nie zabierał głosu, ale do sprawy odniosły się władze Uniwersytetu Artystycznego. Rektor Wojciech Hora odciął się od publikacji i poinformował, że grafika nie trafiła do oficjalnych kanałów uniwersytetu. Teraz sprawę skomentował sam autor pracy -Niniejszym oświadczam, że plakat, który wywołał kontrowersje i medialne poruszenie nie stanowi mowy nienawiści i nie zawiera wezwania do niej. Ma on jedynie skłaniać do refleksji. Plakat jest wynikiem indywidualnej twórczości artystycznej i nie reprezentuje żadnej instytucji, w szczególności Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wbrew oświadczeniom mediów nigdy nie był on publikowany na stronach Uniwersytetu, ani powiązanego z nim portalu "The Culture of The Poster". Wszystkich, których dotknął czas publikacji najmocniej przepraszam - napisał Szymon Szymankiewicz w oświadczeniu przesłanym do mediów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro