Smog powrócił do Poznania. Mamy najgorsze powietrze na świecie
Dodano wtorek, 22.01.2019 r., godz. 12.55
Poznań klasyfikowany jest we wtorek w czołówce światowych rankingów, ale nie jest to powód do radości.
Serwis airvisual.com prowadzi ranking uwzględniający miasta świata z najgorszą jakością powietrza. Stolica Wielkopolski konkuruje o palmę pierwszeństwa m.in. z Kalkutą (Indie) czy Ułan Bator (Mongolia) i robi to skutecznie: o 11:25 Poznań dzierżył palmę pierwszeństwa. To tego typu danych należy oczywiście podchodzić z pewną rezerwą, ale można na ich podstawie wyciągać pewne wnioski.
W południe stężenie pyłu PM2,5 (groźniejszego od PM10) w stacji zlokalizowanej przy ul. Dąbrowskiego wynosiło w południe 92,8 mikrograma. O 9 rano było to Ponad 118 mikrogramów.
W przypadku PM10 również najgorzej było o 9:00 (126 mikrogramów). W południe poziom spadł nieco poniżej 100 mikrogramów.
Właśnie stężenie PM10 jest brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji zbiorowej. Problem w tym, że "za darmo" autobusem czy tramwajem pojedziemy nie w przypadku przekroczenia dopuszczalnego dobowego stężenia pyłu PM10 w powietrzu, które wynosi 50 mikrogramów, ale dopiero po przekroczeniu dobowego poziomu informowania, który wynosi już 200 mikrogramów.
Najpopularniejsze komentarze