Reklama

Supernowa i błysk gamma naszych naukowców! Wielkie odkrycie astronomów z UAM-u!

Teleskop UAM w Arizonie | fot. Życie Uniwersyteckie
Teleskop UAM w Arizonie | fot. Życie Uniwersyteckie

W najnowszym "Nature" można znaleźć artykuł poświęcony pracy międzynarodowego zespołu badawczego, w którego skład wchodzą astronomowie z Poznania.

Poznańscy astronomowie, pod kierownictwem dr. hab. Michała Michałowskiego, obserwowali błysk gamma i związany z nim kokon rozgrzanej materii. Tym samym potwierdzili związek tego zjawiska z jednoczesnym wybuchem supernowej. Obserwacji dokonano dzięki Teleskopowi Romana Baranowskiego. Sprzęt należy do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale zlokalizowany jest w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. Poznaniacy sterują nim zdalnie, ze stolicy Wielkopolski.

- To odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ otwiera możliwości badań nowych procesów związanych z wybuchami najbardziej masywnych gwiazd. Ponadto potwierdza ono wcześniejsze przewidywania teoretyczne - uważa dr hab. Michał Michałowski. - Jest to także potwierdzenie możliwości naszego teleskopu. Było wiadomo, że taki efekt powinien wystąpić, ale poprzednie grupy badawcze nie były w stanie zebrać danych, które by to potwierdziły. Musieliśmy szybko reagować, po wybuchu niemal natychmiast zaczęliśmy obserwować obiekt - dodaje naukowiec.

Błyski gamma to najjaśniejsze zjawiska, które obserwujemy we wszechświecie. Dzięki poznaniakom mamy dowód, że jest ono powiązane z wybuchem najcięższych gwiazd. W zespole, który tego dokonał, prócz dr. hab. Michała Michałowskiego, znajdowali się: prof. Tadeusz Michałowski, dr Krzysztof Kamiński, dr hab. Tomasz Kwiatkowski i mgr Mikołaj Krużyński. nature jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych pism, z największą liczbą cytowań w innych publikacjach naukowych.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro