Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
11 -1
Reklama

Supernowa i błysk gamma naszych naukowców! Wielkie odkrycie astronomów z UAM-u!

sw
poniedziałek, 21.01.2019 r.
godz. 21.11
sw | poniedziałek, 21.01.2019 r., godz. 21.11
Supernowa i błysk gamma naszych naukowców! Wielkie odkrycie astronomów z UAM-u!
Teleskop UAM w Arizonie - fot. Życie Uniwersyteckie

W najnowszym „Nature” można znaleźć artykuł poświęcony pracy międzynarodowego zespołu badawczego, w którego skład wchodzą astronomowie z Poznania.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
11°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
10°C 1017 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Poznańscy astronomowie, pod kierownictwem dr. hab. Michała Michałowskiego, obserwowali błysk gamma i związany z nim kokon rozgrzanej materii. Tym samym potwierdzili związek tego zjawiska z jednoczesnym wybuchem supernowej. Obserwacji dokonano dzięki Teleskopowi Romana Baranowskiego. Sprzęt należy do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale zlokalizowany jest w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. Poznaniacy sterują nim zdalnie, ze stolicy Wielkopolski.

- To odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ otwiera możliwości badań nowych procesów związanych z wybuchami najbardziej masywnych gwiazd. Ponadto potwierdza ono wcześniejsze przewidywania teoretyczne – uważa dr hab. Michał Michałowski. - Jest to także potwierdzenie możliwości naszego teleskopu. Było wiadomo, że taki efekt powinien wystąpić, ale poprzednie grupy badawcze nie były w stanie zebrać danych, które by to potwierdziły. Musieliśmy szybko reagować, po wybuchu niemal natychmiast zaczęliśmy obserwować obiekt – dodaje naukowiec.

Błyski gamma to najjaśniejsze zjawiska, które obserwujemy we wszechświecie. Dzięki poznaniakom mamy dowód, że jest ono powiązane z wybuchem najcięższych gwiazd. W zespole, który tego dokonał, prócz dr. hab. Michała Michałowskiego, znajdowali się: prof. Tadeusz Michałowski, dr Krzysztof Kamiński, dr hab. Tomasz Kwiatkowski i mgr Mikołaj Krużyński. nature jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych pism, z największą liczbą cytowań w innych publikacjach naukowych.

Reklama