Reklama
Reklama

Autorem kontrowersyjnej grafiki jest pracownik poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego?

fot. Szymon Szymankiewicz @ FB

Taką tezę podaje w tytule swojego artykułu Radio Poznań. Chodzi o Szymona Szymankiewicza z II Katedry Rysunku UAP.

Słynny nóż, w którego kontur wpisany został profil twarzy prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego przysporzył już wiele problemów ludziom, którzy zdecydowali się na udostępnienie grafiki. Szymon Szymankiewicz z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego zamieścił tę grafikę na swoim facebookowym profilu w trakcie trwanie żałoby narodowej, na pół godziny przed rozpoczęciem mszy pożegnalnej Pawła Adamowicza.

Grafika rozprzestrzeniła się w sieci dopiero po poście Szymankiewicza. Także reakcje pod postem poznańskiego rysownika wskazują na to, że to właśnie przy tej okazji komentujący po raz pierwszy zobaczyli rysunek. Jak dotychczas nie udało się jednak potwierdzić tej informacji u samego źródła, gdyż Szymankiewicz nie odbiera telefonów od dziennikarzy.

Mimo to, już sam fakt opublikowania posteru w czasie żałoby narodowej i gremialnego nawoływania do zaprzestania mowy nienawiści, bulwersuje władze uczelni. Rektor UAP Wojciech Hora stanowczo odcina się od tego typu politycznych komentarzy i zaznacza, że grafika nie pojawiła się na oficjalnych kanałach uniwersytetu. Władze uczelni badają sprawę i sprawdzają, czy jest podstawa do ukarania swojego pracownika.

Właśnie taka reakcja spotkała dyrektora Muzeum Warszawy, Jarosława Trybusia - już za samo udostępnienie grafiki został on wezwany do gabinetu prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego i zawieszony w swoich obowiązkach.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
2.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro