Reklama

CBA udaremniło nielegalną prywatyzację sieci ciepłowniczej i przejęcie 27-milionowej dotacji

fot. cba

Analiza dokumentów dotyczących sprzedaży Działu Energetyki Cieplnej Miejskiego Przedsiębiorstwa w Środzie Wielkopolskiej wykazała szereg nieprawidłowości.

Na sprawę zwrócili uwagę funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wykryte podczas przetargu nieprawidłowości sprawiły, że przetarg dotyczący sprzedaży Działu Energetyki Cieplnej Miejskiego Przedsiębiorstwa w Środzie Wielkopolskiej został zamknięty bez wyłonienia zwycięzcy.

Podejrzenia funkcjonariuszy CBA wzbudził fakt, że w przetargu zastrzeżono niepodnoszenie cen za dostawę ciepła przez 5 lat, co jest sprzeczne prawem energetycznym. Taki zapis ograniczyłby możliwość wzięcia udziału w tym zamówieniu także innych firm, które byłyby nim zainteresowane. Ponadto, w konkursie wziął udział tylko jeden oferent. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Środa Wielkopolska sp. z o. o. nie spełniało warunków określonych w przetargu. Spółka nie posiadała odpowiedniego potencjału ekonomicznego i wymaganego 3-letniego doświadczenia w zakresie dostaw ciepła.

Mimo to, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Środa Wielkopolska sp. z o. o., wraz z przejęciem sieci miało otrzymać 27 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dofinansowanie miało być przeznaczone na modernizację i rozbudowę Miejskiej Sieci Ciepłowniczej w Środzie Wielkopolskiej. Jednak wraz z interwencją CBA nie dostanie ani udziałów w spółce ciepłowniczej, ani rządowego dofinansowania.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
13.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro