Reklama
Reklama

Liderka stowarzyszenia Stop NOP skazana za pomówienie lekarza

Poznański sąd uznał dziś Justynę Sochę za winną pomówienia epidemiologa doktora Pawła Grzesiowskiego.

Justyna Sucha jest liderką stowarzyszenia Stop NOP, które domaga się zniesienia obowiązku szczepień ochronnych. W 2015 Socha skierowała do polskiego rządu petycję, w której oskarżała osoby decydujące o systemie szczepień o powiązania z koncernami farmaceutycznymi. Zdaniem autorów petycji taką osobą miał być między innymi epidemiolog Paweł Grzesiowski.

Lekarz postanowił walczyć o swoje dobre imię i wytoczył liderce antyszczepionkowców proces karny z oskarżenia prywatnego. Dziś zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd uznał, że Justyna Socha dopuściła się zniesławienia i skazał kobietę na karę grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych. Dodatkowo kobieta ma wpłacić 10 tysięcy złotych na rzecz warszawskiego szpitala oraz pokryć koszty pełnomocnictwa w wysokości 2855 złotych oraz koszty sądowe wynoszące 500 złotych.

Zdaniem sądu Justyna Socha przekroczyła granice dozwolonej krytyki, oparła swoje oskarżenia jedynie na swoich domniemaniach i ich nie udowodniła. Skazana twierdzi, że taki wyrok oznacza ograniczenie wolności słowa, a jej reprezentantka zapowiedziała apelację -Będziemy się odwoływać od wyroku, który mocno ograniczę zasadę wolności słowa w Polsce - powiedziała cytowana przez Głos Wielkopolski Maria Kaplun.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
13.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro