Reklama

Niemy protest etnologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza podczas wykładu wicepremiera Gowina

fot. Życie Uniwersyteckie @ FB
fot. Życie Uniwersyteckie @ FB

Na UAM odbyła się konferencja, którą poznańskie środowisko etnologów wykorzystało do zamanifestowania sprzeciwu wobec zmianom systemie akademickim.

Konferencja o tytule "Osoba ludzka jej prawa i obowiązki" z cyklu "Polonia Restituta" odbyła się na Wydziale Historycznym poznańskiej uczelni. - Jestem dumny, że konferencja należąca do tak znakomitego cyklu odbywa się na naszym Uniwersytecie. Uniwersytet jest przestrzenią, gdzie bez skrępowania podnosi się najważniejsze zagadnienia życia ludzkiego i społecznego - powiedział prof. dr hab. Kazimierz Ilski, dziekan Wydziału Historycznego.

Zgodnie ze słowami dziekana, także podczas tej konferencji sala uniwersytecka stała się areną wymiany poglądów. To za sprawą studentów i naukowców Instytutu Etnologii. W trakcie wykładu wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, około 30 poznańskich etnologów wstało trzymając kartki z napisem "ETNOLOGIA". Niektórzy z nich mieli zaklejone usta. W ten sposób zaakcentowano protest przeciwko odebraniu etnologii statusu osobnego przedmiotu. Według części środowiska naukowego, właśnie na tym m.in. polega zmiana w polskich uczelniach wyższych sygnowana mianem Ustawy 2.0.

Do tych zarzutów wicepremier Gowin odniósł się podczas czwartkowej konferencji w Sejmie: - Postulaty tych grupek protestujących tak naprawdę mają niewiele wspólnego z ustawą. Świadczą też w gruncie rzeczy o braku zainteresowania realną treścią tej ustawy - twierdzi szef resortu MNiSW.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
12℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro