Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -7
Reklama

Niemy protest etnologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza podczas wykładu wicepremiera Gowina

sw
poniedziałek, 14.01.2019 r.
godz. 15.41
sw | poniedziałek, 14.01.2019 r., godz. 15.41
Niemy protest etnologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza podczas wykładu wicepremiera Gowina
fot. Życie Uniwersyteckie @ FB

Na UAM odbyła się konferencja, którą poznańskie środowisko etnologów wykorzystało do zamanifestowania sprzeciwu wobec zmianom systemie akademickim.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-3°C 1022 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1014 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1008 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Konferencja o tytule „Osoba ludzka jej prawa i obowiązki” z cyklu „Polonia Restituta” odbyła się na Wydziale Historycznym poznańskiej uczelni. - Jestem dumny, że konferencja należąca do tak znakomitego cyklu odbywa się na naszym Uniwersytecie. Uniwersytet jest przestrzenią, gdzie bez skrępowania podnosi się najważniejsze zagadnienia życia ludzkiego i społecznego - powiedział prof. dr hab. Kazimierz Ilski, dziekan Wydziału Historycznego.

Zgodnie ze słowami dziekana, także podczas tej konferencji sala uniwersytecka stała się areną wymiany poglądów. To za sprawą studentów i naukowców Instytutu Etnologii. W trakcie wykładu wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, około 30 poznańskich etnologów wstało trzymając kartki z napisem „ETNOLOGIA”. Niektórzy z nich mieli zaklejone usta. W ten sposób zaakcentowano protest przeciwko odebraniu etnologii statusu osobnego przedmiotu. Według części środowiska naukowego, właśnie na tym m.in. polega zmiana w polskich uczelniach wyższych sygnowana mianem Ustawy 2.0.

Do tych zarzutów wicepremier Gowin odniósł się podczas czwartkowej konferencji w Sejmie: - Postulaty tych grupek protestujących tak naprawdę mają niewiele wspólnego z ustawą. Świadczą też w gruncie rzeczy o braku zainteresowania realną treścią tej ustawy - twierdzi szef resortu MNiSW.

Reklama