Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama

Wraca dyskusja o Pomniku Wdzięczności. Mieszkanka Jeżyc: Figura powinna zostać na Kościelnej, jej przeniesienie przyniesie więcej szkody niż pożytku

BS
sobota, 12.01.2019 r.
godz. 16.30
BS | sobota, 12.01.2019 r., godz. 16.30
Wraca dyskusja o Pomniku Wdzięczności. Mieszkanka Jeżyc: Figura powinna zostać na Kościelnej, jej przeniesienie przyniesie więcej szkody niż pożytku

Ostatnio za sprawą pomnika Bohdana Smolenia wróciła do Poznania dyskusja o odbudowie Pomnika Wdzięczności. Teraz głos w tej sprawie zabrała jedna z mieszkanek Jeżyc.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-5°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Sprawa ewentualnej odbudowy Pomnika Wdzięczności toczy się od wielu lat. Pierwotnie pomnik stał na dzisiejszym placu Mickiewicza, a wyburzony został przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Działający w Poznaniu komitet chciałby jego odbudowy, ale jako, że w pierwotnej lokalizacji nie jest to możliwe, zaproponowano odbudowę nad Maltą. 

Zgody na taką lokalizację nie wydał Ryszard Grobelny, a Jacek Jaśkowiak podtrzymuje decyzję swojego poprzednika. Sprawa od kilku lat tkwi w miejscu, choć w 2016 roku sprowadzono do Poznania figurę Chrystus Króla, która ma stanąć w centralnym miejscu pomnika. Dziś figura stoi na terenie parafii przy ulicy Kościelnej.

Ostatnio temat pomnika powrócił za sprawą radnego Przemysława Alexandrowicza z PiS, który wykorzystał głosowanie nad pomnikiem dla Bohdana Smolenia do przypomnienia nierozwiązanej sprawy. Po medialnych publikacjach głos postanowiła zabrać jedna z mieszkanek Jeżyc, która przysłała do naszej redakcji list - My mieszkańcy Jeżyc nie wyrażamy zgody na jej przeniesienie w inną przestrzeń publiczną, gdyż tu przychodzimy i jest ona ładnie wyeksponowana i dostępna dla wszystkich mieszkańców, a także przyjezdnych. Bez problemu można dojechać tramwajem do Rynku Jeżyckiego lub dojechać autobusem 64. Przeniesienie w inne miejsce zrobi więcej szkody niż pożytku, a przewodniczący komitetu nie wsłuchuje się w głosy mieszkańców - napisała Maria, poznanianka z Jeżyc.

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow
Reklama