Reklama

Abp Gądecki o postulatach rozdziału kościoła i państwa: To nieporozumienie, rozdział jest

fot. episkopat.pl
fot. episkopat.pl

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystosował specjalne oświadczenie odnośnie dyskusji, która rozgorzała za sprawą Barbary Nowackiej.

W Święto Trzech Króli liderka Inicjatywy Polskiej, która wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej, wystąpiła z radykalnymi postulatami rozdziału kościoła od państwa. W piątek 11 stycznia odniósł się do tego abp Stanisław Gądecki, w specjalnie wystosowanym liście. Metropolita poznański mówi, że debata zapoczątkowana przez Nowacką "wydaje się być wynikiem jakiegoś nieporozumienia, gdyż rozdział ten jest zagwarantowany w Konstytucji Rzeczypospolitej, jak również w Konkordacie".

Przewodniczący Episkopatu odwołał się do konkretnych zapisów: - Wprowadzony po latach prześladowania Kościoła w czasach komunizmu model nazywany jest dzisiaj przyjazną separacją. Przewiduje on - zgodnie z zapisami Konstytucji RP - że: "Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego" (art. 25 ust 3) - piszę abp Gądecki.

Metropolita poznański prócz argumentów prawnych, sięgnął także do ewangelii. - Słowa "Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga" (Mt 22, 15-21) odczytywane były w historii Europy jako ustanowienie swoistej separacji dwóch władz. W tym sensie mówienie o potrzebie rozdzielenia Państwa i Kościoła nie jest szczęśliwe, gdyż rozdzielić można tylko to, co jest złączone. Tymczasem Kościół i Państwo - szczególnie w polskim kontekście - nigdy nie były zjednoczone - czytamy w liście przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Podniesienie przez przedstawicielkę światopoglądowej lewicy tematu rozdziału kościoła od państwa abp Stanisław Gądecki tłumaczy zbliżającą się kampanią wyborczą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
18.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro