Reklama
Reklama

W maju papierosy mogą stać się w Polsce nielegalne

fot. klimkin/pixabay/cc0
fot. klimkin/pixabay/cc0

Od 20 maja wszystkie wyroby tytoniowe trafiające do sprzedaży na terenie wspólnoty powinny być zarejestrowane w systemie Track&Trace. Okazuje się, że Polska nie podjęła jeszcze żadnych działań zmierzających do wprowadzenia dyrektywy.

O sprawie informuje portal Business Insider. Do systemu Track&Trace będzie musiała trafić każda paczka papierosów -Celem wprowadzenia systemu przez dyrektywę 2014/40 by ło wg. Komisji Europejskiej wyeliminowanie z obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych. System wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych i śledzenia produktów przez wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym - czyli sklepem - wyjaśnia Polska Izba Handlu.

PIH na łamach Business Insider ostrzega, że projekt ustawy, który umożliwiłby wdrożenie nowych przepisów nie trafił na razie do Sejmu -Mówiąc najkrócej, chodzi o to, że trzeba wprowadzić skomplikowany system tak, aby działał 20 maja. Na dziś projekt ustawy jeszcze nie trafił do Sejmu. Instytucje zaangażowane w jego tworzenie nie mogą rozpocząć jego wdrażania, a dodatkowo Ministerstwo Zdrowia chce notyfikować ten projekt ustawy - powiedział Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlowej.

Jeśli przepisy nie zostaną wdrożone, to sprzedaż papierosów po 20 maja będzie nielegalna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
14.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro