Reklama
Reklama

W maju papierosy mogą stać się w Polsce nielegalne

fot. klimkin/pixabay/cc0

Od 20 maja wszystkie wyroby tytoniowe trafiające do sprzedaży na terenie wspólnoty powinny być zarejestrowane w systemie Track&Trace. Okazuje się, że Polska nie podjęła jeszcze żadnych działań zmierzających do wprowadzenia dyrektywy.

O sprawie informuje portal Business Insider. Do systemu Track&Trace będzie musiała trafić każda paczka papierosów -Celem wprowadzenia systemu przez dyrektywę 2014/40 by ło wg. Komisji Europejskiej wyeliminowanie z obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych. System wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych i śledzenia produktów przez wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym - czyli sklepem - wyjaśnia Polska Izba Handlu.

PIH na łamach Business Insider ostrzega, że projekt ustawy, który umożliwiłby wdrożenie nowych przepisów nie trafił na razie do Sejmu -Mówiąc najkrócej, chodzi o to, że trzeba wprowadzić skomplikowany system tak, aby działał 20 maja. Na dziś projekt ustawy jeszcze nie trafił do Sejmu. Instytucje zaangażowane w jego tworzenie nie mogą rozpocząć jego wdrażania, a dodatkowo Ministerstwo Zdrowia chce notyfikować ten projekt ustawy - powiedział Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlowej.

Jeśli przepisy nie zostaną wdrożone, to sprzedaż papierosów po 20 maja będzie nielegalna.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
9℃
Poziom opadów:
6.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
2.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro