Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-5 -9
Reklama

W maju papierosy mogą stać się w Polsce nielegalne

BS
środa, 9.01.2019 r.
godz. 18.01
BS | środa, 9.01.2019 r., godz. 18.01
W maju papierosy mogą stać się w Polsce nielegalne
fot. klimkin/pixabay/cc0

Od 20 maja wszystkie wyroby tytoniowe trafiające do sprzedaży na terenie wspólnoty powinny być zarejestrowane w systemie Track&Trace. Okazuje się, że Polska nie podjęła jeszcze żadnych działań zmierzających do wprowadzenia dyrektywy.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-3°C 1013 hPa
JUTRO
pogoda
-5°C 1014 hPa
POJUTRZE
pogoda
-1°C 1005 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

O sprawie informuje portal Business Insider. Do systemu Track&Trace będzie musiała trafić każda paczka papierosów - Celem wprowadzenia systemu przez dyrektywę 2014/40 by ło wg. Komisji Europejskiej wyeliminowanie z obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych. System wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych i śledzenia produktów przez wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym – czyli sklepem - wyjaśnia Polska Izba Handlu.

PIH na łamach Business Insider ostrzega, że projekt ustawy, który umożliwiłby wdrożenie nowych przepisów nie trafił na razie do Sejmu - Mówiąc najkrócej, chodzi o to, że trzeba wprowadzić skomplikowany system tak, aby działał 20 maja. Na dziś projekt ustawy jeszcze nie trafił do Sejmu. Instytucje zaangażowane w jego tworzenie nie mogą rozpocząć jego wdrażania, a dodatkowo Ministerstwo Zdrowia chce notyfikować ten projekt ustawy - powiedział Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlowej.

Jeśli przepisy nie zostaną wdrożone, to sprzedaż papierosów po 20 maja będzie nielegalna.

Reklama