Reklama
Reklama

Nie masz skrzynki pocztowej na domu? Kara za jej brak to nawet dziesięć tysięcy złotych

fot. Triskaidekafil/wikimedia/ccbysa30

Władze Kalisza postanowiły przypomnieć właścicielom nieruchomości o obowiązku instalacji skrzynki pocztowej. Okazuje się, że rozporządzenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przewiduje za niedopełnienie obowiązku nawet dziesięć tysięcy złotych kary.

Choć o obowiązku przypomniał Urząd Miasta z Kalisza, to przepisy dotyczą właścicieli nieruchomości w całym kraju - Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 2188) właściciel lub współwłaściciele nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny lub budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych - informuje UM.

W przypadku budynków jednorodzinnych skrzynka powinna być umieszczona na drzwiach lub w części ogólnodostępnej nieruchomości. Jeśli chodzi o budynki wielorodzinne, w których wyodrębnione są przynajmniej trzy lokale, to w części ogólnodostępnej nieruchomości powinien znajdować się zestaw skrzynek w liczbie odpowiadającej ilości samodzielnych lokali.

Co ciekawe ministerstwo przewidziało bardzo wysokie kary za uchylanie się od obowiązku -Osoby nie realizujące obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszczające oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów określonych w wyżej wymienionym rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji podlegają karze pieniężnej. Wysokość kary pieniężnej zgodnie z przepisami Prawa pocztowego może wynieść do 10 000 złotych - wyjaśnia UM.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed gołoledzią!
1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
30.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro