Reklama

PKP myśli o nowej nazwie dla dworca Poznań Główny

fot. Adrian Juzak
fot. Adrian Juzak

Kilka dni temu warszawski Dworzec Centralny został oficjalnie nazwany imieniem Stanisława Moniuszki. Przy okazji prezes PKP S.A. zdradził, że planowane jest też nadanie imienia poznańskiemu dworcowi.

5 stycznia o godzinie 14:00 na dworcu w Warszawie odsłonięto tablicę z nazwą "Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki" -Rok 2019 to rok dwóchsetlecia urodzin Stanisława Moniuszki. Dlatego też, decyzją polskiego parlamentu, a także Unesco, mamy teraz rok moniuszkowski. Polska stolica będzie wyjątkowa: dwa największe porty komunikacyjne będą nosiły imiona wielkich polskich kompozytorów. Moniuszce to po prostu się należy, jest niedoceniany. Znane są dwa główne jego utwory, ale to artysta wielki, który napisał kilkanaście oper i operetek, kilkaset pieśni, kompozycje religijne. Był twórcą opery narodowej - wątki patriotyczne i ludowe są bardzo ważne dla jego muzyki. Przede wszystkim to muzyka bardzo wysokiej jakości. Chcemy to propagować i dzięki tej symbolicznej decyzji będziemy o Moniuszce więcej wiedzieli - mówił Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, którego słowa cytuje portal Transport Publiczny.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Do tej pory patronów miały raczej polskie lotniska, warszawski dworzec jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce, ale okazuje się, że nie będzie ostatnim -Jesteśmy na głównym dworcu kolejowym w stolicy, w miejscu bijącego symbolicznego serca polskich kolei. Gdy pojawił się taki pomysł, powiedziałem, że to świetny koncept. W zakresie idei nadawania dworcom kolejowym imion sławnych Polaków, to się już umówiliśmy: kiedy wyremontujemy dworzec w Poznaniu nadamy mu imię Paderewskiego. Przypominamy tych, którym ta pamięć jest przynależna. Cieszmy i chwalmy się synami ziemi polskiej, którzy na to zasłużyli - zapowiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro