Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 -2
Reklama

PKP myśli o nowej nazwie dla dworca Poznań Główny

BS
wtorek, 8.01.2019 r.
godz. 17.01
BS | wtorek, 8.01.2019 r., godz. 17.01
PKP myśli o nowej nazwie dla dworca Poznań Główny
fot. Adrian Juzak

Kilka dni temu warszawski Dworzec Centralny został oficjalnie nazwany imieniem Stanisława Moniuszki. Przy okazji prezes PKP S.A. zdradził, że planowane jest też nadanie imienia poznańskiemu dworcowi.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1030 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

5 stycznia o godzinie 14:00 na dworcu w Warszawie odsłonięto tablicę z nazwą "Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki" - Rok 2019 to rok dwóchsetlecia urodzin Stanisława Moniuszki. Dlatego też, decyzją polskiego parlamentu, a także Unesco, mamy teraz rok moniuszkowski. Polska stolica będzie wyjątkowa: dwa największe porty komunikacyjne będą nosiły imiona wielkich polskich kompozytorów. Moniuszce to po prostu się należy, jest niedoceniany. Znane są dwa główne jego utwory, ale to artysta wielki, który napisał kilkanaście oper i operetek, kilkaset pieśni, kompozycje religijne. Był twórcą opery narodowej – wątki patriotyczne i ludowe są bardzo ważne dla jego muzyki. Przede wszystkim to muzyka bardzo wysokiej jakości. Chcemy to propagować i dzięki tej symbolicznej decyzji będziemy o Moniuszce więcej wiedzieli - mówił Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, którego słowa cytuje portal Transport Publiczny.

Do tej pory patronów miały raczej polskie lotniska, warszawski dworzec jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce, ale okazuje się, że nie będzie ostatnim - Jesteśmy na głównym dworcu kolejowym w stolicy, w miejscu bijącego symbolicznego serca polskich kolei. Gdy pojawił się taki pomysł, powiedziałem, że to świetny koncept. W zakresie idei nadawania dworcom kolejowym imion sławnych Polaków, to się już umówiliśmy: kiedy wyremontujemy dworzec w Poznaniu nadamy mu imię Paderewskiego. Przypominamy tych, którym ta pamięć jest przynależna. Cieszmy i chwalmy się synami ziemi polskiej, którzy na to zasłużyli - zapowiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

Reklama