Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-5°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Poznań: miejskie autobusy z ewangelizacyjnymi banerami. „Miejsce religii jest w kościele”

j
piątek, 4.01.2019 r.
godz. 11.30
j | piątek, 4.01.2019 r., godz. 11.30
Poznań: miejskie autobusy z ewangelizacyjnymi banerami. „Miejsce religii jest w kościele”
fot. Magdalena Kondratowicz

W styczniu wewnątrz i na poznańskich autobusach znalazły się banery promujące hasła z ABC Krucjaty Miłości ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Organizatorem akcji jest Fundacja „Nasze dzieci” we współpracy z czasopismem „Miłujcie się!”, które wydawane jest przez Towarzystwo Chrystusowe. Jak czytamy na łamach czasopisma akcja ma na celu przypomnieć ideę Prymasa Tysiąclecia – "by walkę z otaczającym złem zacząć od przemiany własnego serca".

Chcieliśmy wyjść z przesłaniem chrześcijańskim w przestrzeń miasta i w nowy sposób przypomnieć znane treści. Prymas Wyszyński walczył o odnowę religijną i moralną narodu w trudnych, komunistycznych czasach. Chciał dać ludziom nadzieję i pokazać, że niezależnie od zewnętrznych okoliczności człowiek może żyć zgodnie z Ewangelią. Dziś system polityczny w kraju jest inny, ale wnętrze każdego człowieka niezmiennie potrzebuje formacji – mówi na łamach czasopisma „Miłujcie się!” Mateusz Kłosek, koordynator projektu.

Hasła mają zachęcać do konkretnych czynów miłości bliźniego.

Banery przykuwają już uwagę poznaniaków. To pewnego rodzaju dysproporcja – pamiętamy tęczowe chorągiewki, które zostały zdjęte, choć też kampania była opłacona – komentuje Magdalena Kondratowicz, Ogólnopolski Strajk Kobiet. Treści religijne nie powinny pojawiać się w komunikacji publicznej. Miejsce religii jest w kościele. To obraża moje i nie tylko moje uczucia ateistyczne. Ponadto pomyślmy, co by było gdyby pojawiły się takie informacje z drugiej strony na przykład "Allah jest wielki" lub "Bóg nie istnieje"  - czy wówczas też byłoby na to społeczne przyzwolenie – dodaje. Poza tym sprawa moim zdaniem ma drugie dno. Chodzi o to, że Towarzystwo Chrystusowe chce odzyskać pieniądze, które wypłaciło w ramach odszkodowania Kasi – ofierze księdza pedofila. To chyba nie są przykłady miłości bliźniego – kończy.

Banery zauważyła również jedna z naszych czytelniczek, która przyznaje, że choć przykuwają uwagę nie są to hasła kontrowersyjne.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy też MPK. Jak można szukać podobieństwa między tęczowymi chorągiewkami , które są aż i tylko, symbolem  środowisk LGBT, a  dekalogiem, który formułuje zasady  bycia dobrym człowiekiem? Te zasady są absolutnie uniwersalne i ponadczasowe,  i dotyczą wszystkich ludzi. I tych związanych z LGBT, i chrześcijan, i ateistów, i agnostyków, i białych i  czarnoskórych. Wszystkich bez względu na to z jakich się wywodzą środowisk.Te zasady mówią o szacunku, o przebaczaniu, o życzliwości, pomocy i współczuciu. Ich autorem jest wielki autorytet moralny Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński.  Życzmy sobie, żeby te jego wskazówki, wszyscy ludzie stosowali w swoim życiu, a świat będzie na pewno lepszy – odpowiada Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.  

Materiały są w i na 40 autobusach, w 40 tramwajach i na 10 billboardach. Kampania potrwa przez cały styczeń. Zdaniem koordynatora projektu hasła na banerach są uniwersalne i nie powinny ranić uczuć innych osób. Hasła są inspirowane treścią Ewangelii, ale nie stanowią przekazu ściśle religijnego, bo przesłanie jest uniwersalne i każdego może pozytywnie zainspirować – co na szczęście zauważa większość osób, które zetknęło się z tymi materiałami – mówi Mateusz Kłosek.

Reklama