Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
11 -1
Reklama

Wszystkie dzienne linie autobusowe w Poznaniu z nową numeracją

j
wtorek, 1.01.2019 r.
godz. 14.30
j | wtorek, 1.01.2019 r., godz. 14.30
Wszystkie dzienne linie autobusowe w Poznaniu z nową numeracją
fot. ZTM

Przypominamy na wszystkich liniach organizowanych przez ZTM autobusy będą miały trzycyfrowe numery linii.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
11°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
10°C 1017 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Zgodnie z zapowiedziami od 2019 roku poznańskie autobusy będą miały trzycyfrowe numery linii. Dzięki zmianom system ma być bardziej przejrzysty, czytelny i zrozumiały nie tylko dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej, ale i dla przyjezdnych.

Zgodnie z tym, po terenie gmin Czerwonak i Murowana Goślina kursują linie o numerach powyżej 300; dla gmin Swarzędz, Kleszczewo, Pobiedziska i Kostrzyn zarezerwowane są numery 400-499, dla Kórnika i prawobrzeżnej części Mosiny – numery 500-599. „Sześćsetki”  kursują na terenie gmin Luboń, Puszczykowo, Mosina (część lewobrzeżna), „siedemsetki” – w gminach Komorniki, czy Dopiewo, natomiast „osiemsetki” – w gminach  Tarnowo Podgórne i Rokietnica. Dla gminy Suchy Las zarezerwowano numery 900-999 -informuje Agnieszka Smogulecka z ZTM.

Do zakończenia procesu wprowadzania nowego systemu numeracji linii pozostało przenumerowanie miejskich linii autobusowych na trzycyfrowe. Rewolucji jednak nie będzie. Zależy nam bowiem na tym, aby nowy system był czytelny dla wszystkich, a jednocześnie, aby nie dezorientował pasażerów, którzy przyzwyczaili się do obecnej numeracji – tłumaczy Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego ds. Publicznego Transportu Zbiorowego. Głównym celem wprowadzanego od kilkunastu lat systemu numeracji linii jest zintegrowanie oraz zwiększenie przejrzystości systemu transportu zbiorowego w aglomeracji poznańskiej – dodaje.

Powodem zmian jest też fakt, że ze względu na coraz większą liczbę linii autobusowych, których numery coraz bardziej zbliżają się do obecnie wykorzystywanego zakresu numeracji linii tramwajowych. Po tym, jak nowy system wejdzie w życie będzie można uporządkować numerację linii tramwajowych.

Co ważne zmiany nie nastąpią jednego dnia. W celu ograniczenia kosztów tabliczki z rozkładami jazdy na przystankach będą wymieniane stopniowo, sukcesywnie będzie następowało „przenumerowanie” pojazdów. Przypominamy również, że zgodnie z zapowiedziami ZTM od początku roku na komunikacyjnej mapie aglomeracji poznańskiej pojawią się dodatkowe przystanki "na żądanie" w Poznaniu i okolicach. Pisaliśmy o tym tutaj.

Reklama