Reklama
Reklama

Sylwester: policja apeluje o rozsądek w używaniu fajerwerków

fot. Anna Woś
fot. Anna Woś

Służby przypominają, że podczas zabawy sylwestrowej najważniejsze jest zachowanie zasad bezpieczeństwa.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia Polacy odpalają więcej materiałów pirotechnicznych niż przez całą pozostałą część roku. Niestety, wciąż zdarzają się liczne poparzeń czy pożarów, spowodowanych niewłaściwym obchodzeniem się z fajerwerkami.
31 grudnia i 1 stycznia to jedyne dni w roku, kiedy nie obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych. Policjanci przypominają m.in. o konieczności sprawdzenia kupowanych materiałów pirotechnicznych. Nie mogą one posiadać żadnych uszkodzeń mechanicznych (pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń), na opakowaniu musi być podana nazwa producenta i jego adres, fajerwerki muszą również posiadać instrukcję w języku polskim.
Odpalanie fajerwerków powinno odbywać się jedynie pod nadzorem dorosłych. - Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych - przypomina Policja.
Służby radzą również, żeby fajerwerków nie odpalały osoby nietrzeźwe. Jeśli dany ładunek nie wybuchnie, pomimo wypalenia lontu, nie powinniśmy podchodzić do niego żeby sprawdzić co się stało.
Jak ze wszystkim tak i w przypadku fajerwerków najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
28.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro