Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
8 4
Reklama

Łazienki Rzeczne nad Wartą odzyskają swój blask. Trwa ich renowacja

j
niedziela, 30.12.2018 r.
godz. 14.30
j | niedziela, 30.12.2018 r., godz. 14.30
Łazienki Rzeczne nad Wartą odzyskają swój blask. Trwa ich renowacja
fot. Mariusz Wiśniewski / Facebook

Inwestycja pochłonie niemal 13 milionów złotych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
8°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1022 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Trwają prace nad renowacją dawnych Łazienek Rzecznych nad Wartą na Wildzie. Prace objęły już południowe skrzydło zabytkowego obiektu. Po remoncie w budynku będzie się mieścić m.in. restauracja i bar, przestrzenie coworkingowe, miejsca dla start-up'ów oraz na konferencje i szkolenia, a także przestrzenie dla sekcji żeglarskiej LOK – informuje na Facebooku zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. Modernizacja zakończy się jesienią 2019. Inwestycję prowadzi miejska spółka WCWI, która pozyskała na ten cel dotację ze środków UE - dodaje.

Budynek Łazienek Rzecznych jest wpisany do rejestru zabytków. Wzniesiono go w latach 1924 - 1925. Pierwotnie, oprócz przebieralni ze 128 kabinami i szatnią dla 200 osób, funkcjonowała tam również restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Wstępnie w tym miejscu kobiety i mężczyźni wypoczywali osobno. Później sytuacja zmieniła się i wprowadzono plażę rodzinną. Było to główne miejskie kąpielisko, na które jednego dnia przychodziło nawet 5 tysięcy osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki.

Do rewaloryzacji zabytkowego budynku Łazienek Rzecznych Miasto Poznań przygotowywało się od kilku lat. W 2017 r. złożono wniosek o dofinansowanie projektu ze środków WRPO 2014+. W latach 2017-2018 opracowano projekt budowlany i wykonawczy na realizację przedsięwzięcia. W maju 2018 r. złożono wniosek o pozwolenie na budowę, uzyskano ją we wrześniu 2018 r.

Po modernizacji budynek będzie pełnić funkcję usługowo - biurową. W części środkowej przywrócona zostanie dawna funkcja restauracyjna. Wszystkie kondygnacje połączone będą nową windą zlokalizowaną w środkowej części budynku. Obiekt dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na terenie Łazienek Rzecznych działać będzie też Poznański Klub Motorowodny Ligi Obrony Kraju, który już wcześniej prowadził tam swoją działalność.

Koszt zagospodarowania i rewaloryzacji i Łazienek Rzecznych to 12,8 mln zł, z czego 5,1 mln zł to dofinansowanie unijne. Inwestorem przedsięwzięcia jest Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji.

Reklama