Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
26 13
Reklama

W Belwederze uroczyście otwarto nową stronę IPN-u poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu

sw
piątek, 28.12.2018 r.
godz. 18.10
sw | piątek, 28.12.2018 r., godz. 18.10
W Belwederze uroczyście otwarto nową stronę IPN-u poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu
fot. pw.ipn.gov.pl

Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, wspólnie m.in. z Archiwum Państwowym w Poznaniu, stworzyło serwis poświęcony zrywowi Wielkopolan.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
25°C 1016 hPa
JUTRO
pogoda
26°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
26°C 1020 hPa

Od piątku, pod adresem pw.ipn.gov.pl, znaleźć można nowoczesny serwis, który pozwala na zebranie i uporządkowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. - Ideą portalu jest edukowanie, propagowanie i upamiętnianie Powstania Wielkopolskiego. Jego ważną zaletą będzie otwarta formuła i uzupełnianie informacji poprzez zbieranie tekstów i materiałów z terenu całego województwa oraz zapraszanie do współpracy regionalistów, historyków i instytucji propagujących pamięć o Powstaniu - czytamy w informacji Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Na stronie jest m.in. kalendarium wydarzeń Powstania Wielkopolskiego, opis bohaterów biorących w nim udział, podstrona z dokładnym rysem historycznym, a także czytelnia zawierająca publikacje dotyczące największego zwycięskiego zrywu niepodległościowego Polaków.

To nie jedyny nowy byt w sieci, który pojawił się wraz z obchodami setnej rocznicy wybuchu Powstania wielkopolskiego. Stronę poświęconą tej tematyce postawiło także Archiwum Państwowe. - Cyfrowe Archiwum Powstania Wielkopolskiego ma umożliwić odnajdywanie w przystępny sposób materiałów archiwalnych poprzez wyszukiwanie nazwisk, miejscowości lub dowolnych innych haseł indeksowych. W katalogu znajduje się obecnie niemal 18 tys. opisów poszczególnych jednostek archiwalnych oraz poszczególnych stron z tych jednostek. Dodatkowo indeks zawiera 32 tys. nazwisk zweryfikowanych Powstańców - piszą archiwiści. Strona jest dostępna pod adresem: appwn.nazwa.pl.

Reklama