Reklama

2 stycznia wejdzie w życie podwyżka opłat za przejazd autostradą A2

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

2 stycznia zaczną obowiązywać nowe opłaty za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin.

Chodzi o pojazdy kategorii 2,3 i 4 kategorii. Bez zmian pozostaną stawki dla pojazdów 1 kategorii (samochody osobowe i motocykle) oraz 5 kategorii (pojazdy ponadnormatywne).

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Nowe stawki zaczną obowiązywać 2 stycznia o 6 rano. Na każdym z trzech odcinków zarządzanych przez Autostradę Wielkopolską obowiązywać będą następujące opłaty:

- 31 PLN brutto - kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),

- 47 PLN brutto - kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),

- 73 PLN brutto - kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami).

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony publicznej oraz milionów kierowców aut osobowych,zdecydowaliśmy o utrzymaniu w nadchodzącym roku dotychczasowych opłat za przejazd koncesyjną autostradą A2 dla pojazdów pierwszej i piątej kategorii. Motocykle i auta osobowe za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem, a Koninem zapłacą - tak jak do tej pory 20 PLN. Jednocześnie Zarząd AWSA podjął decyzję o pierwszej od czterech lat zmianie stawek za przejazd dla aut ciężarowych. Nowe stawki będą jednak zdecydowanie niższe od stawek maksymalnych, do których dopuszcza umowa koncesyjna. AWSA kształtuje swoją politykę w zakresie poziomu opłat w oparciu o realne koszty utrzymania autostrady, wieloletni plan inwestycyjny oraz koszty obsługi kredytów. Należy pamiętać, że całkowite ryzyko związane z ruchem i przychodami spoczywa jedynie na koncesjonariuszu - tłumaczy Zosia Kwiatkowska, rzecznik Autostrady Wielkopolskiej.
Spółka tłumaczy, że pozyskane z opłat pieniądze przeznacza na bieżące utrzymanie autostrady, remonty nawierzchni czy spłatę kredytów. Ponadto wiosną rozpocznie się poszerzenie o trzeci pas ruchu 16 km odcinka obwodnicy od węzła Poznań Zachód do węzła Poznań Krzesiny.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro